Zmiany w Regulaminie Stopni Instruktorskich

Niedziela, 12 czerwca 2011

Zmiany w Regulaminie Stopni Instruktorskich
Druhowie,

Przedstawiamy Wam jednolit tre嗆 Regulaminu Stopni Instruktorskich po zmianach, wypracowanych w gronie instruktorów Organizacji Harcerzy, zatwierdzonych przez Naczelnictwo ZHR (uchwa豉 nr 243/2 z dnia 8 maja 2011 roku).

Od sierpnia 2010 roku trwa w naszych szeregach dyskusja nt. niezb璠nych zmian w podej軼iu do stopni instruktorskich. Dyskutujemy o trybach formalnych, sylwetkach instruktorskich, konkretnych umiej皻no軼iach i wiedzy, która powinna odzwierciedla poziom kompetencji przewodnika, podharcmistrza i harcmistrza Zwi您ku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Efektem tych rozmów, przemy郵e i refleksji s zmiany w istniej帷ym regulaminie, które s wa積ym krokiem w reformie stopni instruktorskich. Propozycje zmian by造 szeroko omawiane i komentowane w gronach instruktorskich poszczególnych Chor庵wi, Gównej Kwatery Harcerzy jak i podczas Z豉zu Instruktorów „Pojutrze” w Warszawie.

Gówne kierunki zmian zawartych w zatwierdzonym regulaminie to:

1). wzmocnienie kompetencji wychowawczych jako najwa積iejszego zbioru wiedzy, umiej皻no軼i i do鈍iadcze instruktora ZHR. Przy zdobywaniu stopni podharcmistrza i harcmistrza b璠 badane dokonania i sukcesy w dotychczasowej pracy wychowawczej.

2). mo磧iwo嗆 zdobywania stopnia podharcmistrza tylko przez instruktorów pe軟i帷ych funkcj dru篡nowego lub w szczególnych przypadkach inn funkcj wychowawcz.

3). mo磧iwo嗆 zdobywania stopnia harcmistrza na funkcji dru篡nowego (osi programu próby w takim przypadku s dokonania wychowawcze, mistrzostwo w prowadzeniu dru篡ny, stosowaniu metody harcerskiej w pracy wychowawczej z dzie熤i i m這dzie膨).

4). wyeliminowanie tzw. okresów karencji, obowi您kowego sta簑 s逝瘺y instruktorskiej pomi璠zy zdobywaniem kolejnych stopni.

5). wyeliminowanie tzw. zada zleconych przez Naczelnika Harcerzy dla instruktorów otwieraj帷ych prób harcmistrzowsk. Jedno z zada powinno by uzgodnione z Naczelnikiem lub innym delegowanym cz這nkiem Gównej Kwatery Harcerzy ( kontakt przysz造ch harcmistrzów z  Naczelnikiem).

Oddajemy w Wasze r璚e narz璠zie, które pozwoli jeszcze lepiej rozwija kompetencje instruktorów ZHR. Ufamy, 瞠 b璠zie ono mobilizowa這 do rozwoju osobistego, motywuj帷 instruktorów i przynosz帷 realne efekty wychowawcze naszej pracy.

Gda雟k, dnia 10.06.2011

Wicenaczelnik ds. kszta販enia