Relacja z tegorocznego Forum Harcerstwa Starszego

字oda, 22 marca 2017

Relacja z tegorocznego Forum Harcerstwa Starszego
Jak ka盥ej wiosny my, Harcerki i Harcerze starsi spotkali鄉y si na Forum. Jest to spotkanie maj帷e charakter warsztatowo - dyskusyjny, w trakcie którego poruszane s wa積e zagadnienia dotycz帷e 篡cia i s逝瘺y osób doros造ch w harcerstwie. Tegoroczne Forum odby這 si w Gda雟ku, w dniach 03-05.03.2017, a jego tematem by豉 w豉郾ie s逝瘺a. To poprzez ni, jako harcerze, mamy okazje dzia豉 w spo貫cze雟twie wnosz帷 do niego porcj dobra i to ona, kszta速uj帷 postaw dobrego obywatela i cz這wieka, znajduje si jako jedno z centralnych zagadnie w istocie Harcerstwa Starszego.
Z góry wiedzieli鄉y, 瞠 ka盥y z nas ma jakie pole s逝瘺y i nie musimy nikogo przekonywa do jej pe軟ienia, dlatego w trakcie zaj耩 starali鄉y si przeanalizowa ró積e jej aspekty. Zarówno w czasie spaceru po Gda雟ku jak i wieczornego ogniska na brzegu Ba速yku rozmawiali鄉y o tym, co ró積i s逝瘺 akcyjn (tak jak BS) od tej szarej, codziennej, jakie s wady i zalety obydwu tych rodzajów, oraz wreszcie jak s逝瘺 mo瞠my pe軟i my jako Wydzia造 Harcerek i Harcerzy Starszych.
Ostatniego dnia o wschodzie s這鎍a, wszyscy wzi瘭i鄉y udzia w Warcie Stra積iczej, gdzie ka盥y z nas podzieli si zobowi您aniami, których podejmuje si na najbli窺zy czas. Ten element naszej obrz璠owo軼i nawi您uje do sów 鈍. Jana Paw豉 II, wypowiedzianych na Tor Vergata w 2000 r.:
"Drodzy przyjaciele! Widz w was «stróów poranka» czuwaj帷ych o 鈍icie trzeciego tysi帷lecia. W pierwszej po這wie ko鎍z帷ego si wieku m這dzi tacy jak wy zwo造wani byli na t逝mne zgromadzenia, by uczy si nienawi軼i. Wysy豉no ich, by walczyli jedni przeciw drugim. Zlaicyzowane mesjanizmy, które usi這wa造 zast徙i nadziej chrze軼ija雟k, okazywa造 si potem prawdziwym piek貫m. Dzi przybyli軼ie tutaj, by potwierdzi, 瞠 w nowym stuleciu nie dacie si u篡 jako narz璠zia przemocy i zniszczenia; b璠ziecie broni pokoju, p豉c帷 za to w豉snym 篡ciem, je郵i b璠zie trzeba. Nie pogodzicie si ze 鈍iatem, w którym inni ludzie umieraj z g這du, pozostaj analfabetami, nie maj pracy. B璠ziecie broni 篡cia na ka盥ym etapie jego ziemskiego rozwoju. B璠ziecie si starali ze wszystkich si czyni t ziemi coraz bardziej go軼inn dla wszystkich"
Korzystaj帷 z lokalizacji Forum nasza warta odby豉 si ona na Westerplatte, miejscu przypominaj帷ym ka盥emu Polakowi o wzorowej s逝瘺ie. 妃ier 穎軟ierzy poleg造ch w obronie Polski przed naje寮嬈 by豉 przyk豉dem s逝瘺y, która wymaga po鈍i璚enia 篡cia za innych. Ten ostatni punkt programu by zwie鎍zeniem tematu Forum, poniewa to w tak donios貫j chwili ka盥y z nas móg wyrazi konkretnie sprecyzowan wol do dalszego niesienia dobra innym.