ZHR ma 27 lat :)

Sobota, 13 lutego 2016

„Najlepiej pami皻am atmosfer tamtych spotka. To przede wszystkim ogromny entuzjazm i rado嗆, 瞠 nareszcie tworzymy co nowego, oficjalnego, legalnego”. Tak atmosfer towarzysz帷 powstawaniu ZHR wspomina hm. Monika Figiel, cz這nek Komitetu Za這篡cielskiego ZHR.
12 lutego 1989 roku w Warszawie spotka這 si 51 przedstawicieli „niepokornych i niezale積ych” 鈔odowisk harcerskich. Po burzliwej dyskusji, dotycz帷ej charakteru i nazwy tworzonej organizacji, grono inicjatorów powstania nowej organizacji zadeklarowa這 utworzenie i przyst徙ienie do Zwi您ku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Kolejne spotkanie mia這 miejsce 25 lutego, tam w obecno軼i ponad dwustu delegatów 鈔odowisk ze wszystkich stron Polski przyj皻o uchwa喚 o powo豉niu do 篡cia Zwi您ku Harcerstwa Rzeczypospolitej, pod któr jeszcze na spotkaniu podpisa這 si 116 instruktorek i instruktorów harcerskich.
Hm. Monika Figiel, cz這nek Komitetu Za這篡cielskiego ZHR tak wspomina tamten czas [przedruk z pisma instruktorskiego Pobudka, nr 12 z 2007 r.]:
„Najlepiej pami皻am atmosfer tamtych spotka. To przede wszystkim ogromny entuzjazm i rado嗆, 瞠 nareszcie tworzymy co nowego, oficjalnego, legalnego. Rado嗆, 瞠 robimy to razem – instruktorki i instruktorzy z wielu o鈔odków i organizacji harcerskich w Polsce i 瞠 my instruktorzy ZHP mamy szans na wyj軼ie z sytuacji podwójnej moralno軼i, kiedy to dzia豉my i wychowujemy m這dych w organizacji, której aktualnych praw i przepisów nie akceptujemy i od wielu ju lat nie przestrzegamy.
Pami皻am te obawy i l瘯i jakie temu entuzjazmowi towarzyszy造. Z jednej strony by造 to obawy zwi您ane z sytuacj zewn皻rzn wobec Harcerstwa i presja jak ta sytuacja wywiera豉 na nas i na nasze decyzje – czy to ju teraz? Czy to nie za wcze郾ie? Zbli瘸 si Okr庵造 Stó i Zjazd ZHP. Chcieli鄉y by by na nich w widoczny sposób pojawi si nasz g這s”.
Dzi Zwi您ek Harcerstwa Rzeczypospolitej liczy ponad osiemna軼ie tysi璚y cz這nków i jest jedn z najwi瘯szych organizacji wychowawczych w Kraju.
Tak o Organizacji pisa jej pierwszy Przewodnicz帷y hm. PR T. Strzembosz [List do instruktorów nr 1 z 1989 r.]: „ZHR kszta速uje swych cz這nków i uczestników przede wszystkim poprzez dzia豉nie i atmosfer 篡cia – na drodze wychowania po鈔edniego. Chce ich wychowywa na ludzi uczciwych i dzielnych, samodzielnych w my郵eniu i podejmowaniu decyzji, otwartych na 鈍iat warto軼i i 鈍iat wokó nich”.
Zapraszamy do wspólnego 鈍i皻owania. Wi璚ej informacji na stronie urodzinowego wydarzenia na Facebooku.