Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Główna Kwatera Harcerzy

Ostatni Świadkowie

Złaz Programowo-Metodyczny naszej organizacji już od najbliższego piątku - 27 listopada!

Środa, 25 listopada 2015

Sobota na złazie to przede wszystkim oficjalne otwarcie złazu z uczestnictwem zaproszonych gości. Tu przypomnijmy, że tegoroczny złaz objęty został Patronatami honorowymi najważniejszych władz kościelnych, samorządowych i akademickich Opolszczyzny - Biskupa Opolskiego ks. prof. dr hab. Andrzej Czaji, Marszałka Województwa Opolskiego pana Andrzej Buły, Prezydent Miasta Opola pana Arkadiusza Wiśniewskiego oraz Rektora Uniwersytetu Opolskiego Prof. dr hab. Stanisława Nicieji. Następnie część główna złazu czyli zajęcia w ramach ścieżek programowych:

• Wódz, czyli zostań super drużynowym w 7 godzin (wliczając w to zadania domowe) – przewodnik na ścieżce phm. Krzysztof Ulrich.
  • Charakter, czyli bądź mistrzem dla samego siebie – przewodnik na ścieżce hm. Robert Kowalski (Naczelnik Organizacji Harcerzy).
  • Służba, czyli dla kogo wychowujemy harcerzy? – przewodnik na ścieżce hm. Paweł Zarzycki (Wódz Kręgu Harcmistrzów).
  • Wiara, czyli czy przyszedł czas, aby zlikwidować ZHR? – przewodnik na ścieżce ksiądz hm. Tomasz Bazan.
  • Patriotyzm, czyli ile jesteśmy winni Polsce?– przewodnik na ścieżce hm. Janusz Dziewit.

Warto już dziś zapisać się na wybraną ścieżkę poprzez formularz na stronie internetowej złazu.

W sobotnie popołudnie zajęcia wprawdzie fakultatywne, ale niezmiernie ciekawe i do wyboru:
  • Zagrajmy bohaterów czyli gra komputerowa na kanwie losów bohatera drużyny
  • Polak spod Fudżijamy czyli co pozostawił po sobie O. Maksymilian Kolbe w Japonii?
  • Ćwierkający papieże czyli Kościół i media społecznościowe.
  • Sprawności ogniowe oraz pokaz rozpalania ognia za pomocą tarcia.
  • Kresowe Westerplatte czyli smutna relacja z podróży na Łotwę.
  • Inicjatywy proobronnościowe w ZHR.
  • Zostań czwartą władzą czyli jak współpracować z mediami?
  • Współpraca europejska po naszemu czyli czescy skauci czekają na Ciebie.

Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!

Wieczorem spotkanie z bardami Leszkiem Czajkowskim i Pawłem Piekarczykiem w programie „Podziemna aula powraca” oraz Gawęda Leszka Żebrowskiego „Instruktorzy ZHR podporą sztafety pokoleń”. W nocy wspólna wypraw na zwiedzanie Opola, a dla niezwiedzających projekcje filmów.

Niedziele rozpoczniemy, podobnie jak sobotę, poranną zaprawą z mistrzem – to Bartosz Słodkowski – taekwondzista, zdobywca Pucharu Świata kat. junior (walki, Anglia 2012), Mistrz Europy (ryw. drużynowa), Brązowy Medalista Mistrzostw Europy kat. senior (ryw. indywidualna), Mistrz Polski kat. senior.

Potem czas na podsumowania złazu, a także projektów realizowanych przez Główną Kwaterę. Znajdziemy również czas na gawędę i fragment filmu prof. Szwagrzyka. Złaz zakończymy uczestnictwem we Mszy Św., którą odprawi Biskup Opolski ks. prof. dr hab. Andrzej Czaji w Opolskiej Katedrze oraz uroczystym apelem i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Podziemia Antykomunistycznego.

Po szczegóły zapraszamy na stronę internetową złazu www.zlaz2015.zhr.pl.

Czuwaj!

Złaz2015PRESS