Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Zmarł hm. Ryszard Wcisło

Poniedziałek, 26 października 2015

Zmarł hm. Ryszard Wcisło

Z wielkim smutkiem informujemy, że na wieczną wartę odszedł hm. Ryszard Wcisło – długoletni, wybitny instruktor harcerski. Zmarł w wieku 82 lat.

Ryszard Wcislo

Założyciel Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM) zakazanego przez PRL-owskie władze. Wielokrotnie aresztowany i przesłuchiwany przez MO i SB. Komendant Zlotu 70-lecia Harcerstwa w 1981 roku.

Członek założyciel Związku Harcerstwa Polskiego rz.1918 i członek władz naczelnych ZHP rz. 1918, następnie ZHR.

Wielokrotny komendant lub kwatermistrz akcji obozowych okręgu małopolskiego ZHR. Współorganizator pierwszych Białych Służb (od 1983 r.). Ikona harcerstwa krakowskiego. Wzór do naśladowania dla harcerzy i instruktorów harcerskich.

22 lutego 2008 r. odznaczony Krzyżem Honorowym ZHR Semper Fidelis. Na X Zjeździe ZHR odznaczony przez prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Pogrzeb druha Ryszarda odbędzie się w środę (28.10.2015 r.) o godz. 14.00 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W dziale rozkazy jest dostępny rozkaz Naczelnika poświęcony hm. Ryszardowi Wcisło.