Biwak Kursu Podharcmistrzowskiego SKOLE III

Wtorek, 20 pa寮ziernika 2015

Biwak Kursu Podharcmistrzowskiego SKOLE III

iwak Kursu Podharcmistrzowskiego SKOLE III

留瘸ry – Tarnów – Jamna, 2-4 pa寮ziernika 2015r.

W dniach 2-4 pa寮ziernika mia miejsce pierwszy biwak Kursu Podharcmistrzowskiego SKOLE III. Ju po wrze郾iowej zbiórce we wrze郾iu wszyscy oczekiwali鄉y go z niecierpliwo軼i. Zabrali鄉y si w豉軼iwie wszyscy jednym autem – du篡m VW Transporterem – ju w pi徠ek popo逝dniu i dojechali鄉y do miejscowo軼i o nazwie 留瘸ry. Tam odby造 si pierwsze ciekawe zaj璚ia – ognisko z dh hm. Józefem Mitk.

Kolejnego dnia wczesnym rankiem udali鄉y si do Tarnowa, gdzie sp璠zili鄉y ca陰 sobot.O 8 rano (ju w Tarnowie, czyli musieli鄉y wsta faktycznie wcze郾iej!) rozpocz窸o si spotkanie z ksi璠zem podharcmistrzem Leszkiem W璕rzynem. Oprócz bardzo ciekawego spojrzenia na 鈍iat ks. Leszek przekaza nam równie bardzo wa積e motto: „Najwi璚ej daj Ci, co daj prosto z serca”. Rozmawiali鄉y równie o 安iatowych Dniach M這dzie篡, o ich organizacji, jak dok豉dniej to b璠zie wygl康a, o tym, co mo瞠my zaoferowa od siebie, jak mo瞠my wspomóc organizacj tak wielkiego wydarzenia. Na sam koniec zaj耩 ks. Leszek odprawi msz 鈍i皻. Nast瘼ne 3 godziny sp璠zili鄉y ju nie siedz帷, a przemieszczaj帷 si po Tarnowie i poznaj帷 jego histori. Harcmistrzyni Maria 砰chowska oprowadzi豉 nas po wszystkich w豉軼iwie najwa積iejszych miejscach w Tarnowie, zwi您anych z jego histori i ka盥y z nas by pod niesamowitym wra瞠niem pami璚i druhny. Wielka umiej皻no嗆 陰czenia faktów i pami皻ania nazwisk by豉 dla druhny harcmistrzyni codzienno軼i, a sposób w jaki nam to przekaza豉 okaza si niezmiernie ciekawy. Postawa druhny Marii zainspirowa豉 nas równie do pami皻ania o historii nie tylko w sposób bierny, ale równie czynny – o przypominaniu o historii innym – przemieszczali鄉y si pomi璠zy bardzo du膨 ilo軼i tablic pami徠kowych, których inicjatorem umieszczenia by豉 w豉郾ie druhna. Pod koniec zaj耩 wszyscy uznali鄉y, 瞠 jeste鄉y g這dni, wi璚 udali鄉y si do restauracji, gdzie ka盥y z nas zjad obiad dnia – pyszny gulasz, drugie danie oraz deser!

Po chwili odpoczynku rozpocz瘭i鄉y zaj璚ia z harcmistrzem Markiem J璠rzejowskim o To窺amo軼i ZHR. Nast瘼nie opu軼ili鄉y Tarnów i udali鄉y si na Jamn – do pustelni 鈍. Jacka. Rozpalili鄉y ognisko, aby upiec kie豚aski oraz podyskutowa na tematy zadane do esejów, które ka盥y z nas ma za zadanie napisa. Na koniec odby這 si ognisko obrz璠owe, które poprowadzi sam druh komendant – hm. Marcin Dorosz HR.

Kolejny dzie rozpocz瘭i鄉y od zaj耩 z podharcmistrzem Micha貫m Krudyszem HR, który przeprowadzi zaj璚ia z metodyki zuchowej oraz ruchu zuchowego. Rozwa瘸li鄉y jak mo積a pogodzi prac z dru篡nami i gromadami w hufcach, prac referatów i hufców oraz prac z zast瘼ami zast瘼owych i kadrami gromad zuchowych. O godzinie 11 udali鄉y si na msz 鈍i皻 w ko軼iele na Jamnej, a po mszy zaj璚ia poprowadzi dla nas podharcmistrz Pawe Gu酥iel HR. Zaj璚ia dotyczy造 pracy i zarz康zania przy organizacji obozu, jednak ka盥y z nas z tych zaj耩 wyniós, 瞠 „…Je瞠li b璠ziecie mie przed sob nie zadania do wykonania, ale ludzi, którzy te zadania wykonuj, to wtedy b璠zie Wam wszystko wychodzi.” Z tym mottem zako鎍zyli鄉y nasz biwak.

Biwak, pomimo tego, 瞠 by krótki, by owocny i pracowity. Ka盥y z nas wyniós z niego bardzo du穎. Niesamowicie wa積e by這 dla mnie nie tylko to, co wszyscy prowadz帷y nam przekazywali bezpo鈔ednio, ale te to, co przekazywali nam swoj postaw.