Biwak Kursu Podharcmistrzowskiego SKOLE II

字oda, 29 kwietnia 2015

Biwak Kursu Podharcmistrzowskiego SKOLE II

Zakopane – Mi皻ustwo, 20-22 marca 2015

Ju od pierwszej zbiórki nie mog貫m si go doczeka pierwszego biwaku, a zosta這 zapowiedziane, 瞠 odb璠zie si on w Zakopanem i okolicach, wi璚 篡wi貫m g喚bok nadziej na wycieczk w Tatry. Nasta w ko鎍u 20 marca i rozpocz窸a si przygoda. Cho podró Zakopiank nie nale瘸豉 do najprzyjemniejszych, to wieczór w Mi皻ustwie – gdzie ugo軼i nas proboszcz – w pe軟i to wynagrodzi. Poza bardzo rozwijaj帷ymi dyskusjami na tematy swoich kursowych esejów, uda這 nam si odwiedzi nowoczesn Mi皻usow Hal Sportow! Mocno haratali鄉y w ga喚, a nie mog貫m pó幡iej chodzi! 疾by by豉 jasno嗆 to gra貫m w zespole, który pokaza pazur i zwyci篹y. Pomimo faktu, 瞠 zabrak這 w mojej dru篡nie druha Komendanta.

W sobot po porannej mszy udali鄉y si szybko do Zakopanego, gdzie o鄉iu wspania造ch prowadz帷ych stworzy這 dla nas niesamowit lawin zaj耩. Jako pierwsze rozpocz窸y si zaj璚ia z Prawa Harcerskiego. Poznali鄉y czym jest Duszpasterstwo Trze德o軼i przy Ko軼iele Rektoralnym Matki Bo瞠j Nieustaj帷ej Pomocy na „Górce". Nast瘼nie udali鄉y si aby odda ho責 i zapali znicz przy Naszym Harcerskim Bohaterom, gdzie równie odby si apel. Kolejne zaj璚ia dotyczy造 dzia豉lno軼i ZHR, a hm. Ryszard Wcis這 opowiedzia o wspania貫j s逝瘺ie, któr mnie zafascynowa, a wypowiedziane przez niego s這wa „Ca造m 砰ciem” wybrzmia造 szczególnie prawdziwie i dumnie. Popo逝dniu nawi您uj帷 do dzia豉 druha Ryszarda, dowiedzieli鄉y si o historii Niepokornego Harcerstwa. Nast瘼nie dyskutowali鄉y na temat tworzenia 鈔odowisk harcerskich i wspó逍racy z lokalnymi w豉dzami. Ten ciekawy dzie zako鎍zy kominek, który w du瞠j mierze by prowadzony przez Burmistrza Zakopanego i Kierowniczk Wydzia逝 Kultury i Popularyzacji Zakopanego. Podczas niego dowiedzieli鄉y si, jak nasza harcerska s逝瘺a powinna wygl康a i co nale篡 uczyni, 瞠by harcerzy darzy這 si nale篡tym szacunkiem i uznaniem. Nie zdob璠ziemy tego bez po鈍iecenia, gotowo軼i do s逝瘺y oraz dotrzymywania „s這wa harcerza”. Nasi go軼ie opowiadali o wzorach do na郵adowania, ale równie o negatywnych do鈍iadczeniach zwi您anych z wspó逍rac z harcerzami, w ramach swojej pracy w Urz璠zie Miasta. Na koniec hm. Piotr B彗 uwypukli, co mo瞠 da nasze harcerskie do鈍iadczenie w doros造m 簑ciu, czy w przysz貫j pracy.

W niedziel, z samego rana, udali鄉y si do ko軼io豉 w Mi皻ustwie, gdzie ksi康z Przemek Cios odprawi msz, po której zacz瘭i鄉y zaj璚ia o tym, jak powinna wygl康a wspó逍raca, aby by豉 efektowna, kreatywna i przyjemna. Pó幡iej odby造 si jeszcze zaj璚ia o dzia豉niu kapitu stopni, a ostatnie zaj璚ia dotyczy造 Celów ZHR.

Cho nie uda這 si wybra na wycieczk w Tatry, to pe軟i nowych wiadomo軼i oraz zapa逝 do pracy wrócili鄉y do Krakowa.

Prowadz帷ym zaj璚ia, bardzo serdecznie dzi瘯ujemy za przekazanie wiedzy i po鈍i璚ony czas: hm. Piotr Pop豉wski, o. Jacek Hubicki, hm. Rados豉w Kurek, hm. Ryszard Wcis這, hm Marcin Kapusta, phm. Andrzej Dorobisz, hm. Joanna Staszak, hm. Piotr B彗 ps.”Dziadek”, phm. Pawe Gu酥iel, phm. Pawe Pyzik, hm. Szymon Tatar.

Sk豉d naszego kursu niestety, z ró積ych powodów zmniejszy si o trzy osoby. Ju wkrótce nast瘼ny biwak, tym razem w Krakowie, wi璚 ju oczekujcie kolejnej relacji.

Czuwaj!

pwd. Micha Kruk HR