VIII Forum Harcerstwa Starszego

Pi徠ek, 27 marca 2015

VIII Forum Harcerstwa Starszego

W dniach 13 – 15 marca 2015 roku odby這 si w VIII Forum Harcerstwa Starszego w Rumi. Pomimo znacznych odleg這軼i, jakie musieli pokona przyje盥瘸j帷y uczestnicy spotkania, uda這 si zorganizowa w pi徠kowy wieczór niezb璠nik Harcerstwa Starszego, w ramach którego zosta造 przybli穎ne elementy form pracy, obrz璠owo軼i, specyfiki pracy kr璕ów Harcerstwa Starszego.

Po tak sp璠zonym wieczorze by豉 okazja pozna bli瞠j, za spraw kustosza rumskiego Sanktuarium Naj鈍i皻szej Maryi Panny Wspomo瞠nia Wiernych, ks. hm. Kazimierza Chudzickiego, histori Sanktuarium, ustanowienia Sanktuarium jak równie sam 鈍i徠yni. Pierwszy dzie zako鎍zony zosta wspóln modlitw brewiarzow. Dla wytrwa造ch by豉 mo磧iwo嗆 sp璠zenia czasu przed ekranem – NOF (nocne ogl康anie filmów).

Sobotni poranek przywita uczestników forum s這鎍em. Przy tak pi瘯nej i sprzyjaj帷ej pogodzie odby造 si zaj璚ia w plenerze. Dla ch皻nych by豉 mo磧iwo嗆 uczestniczenia w przedpremierowym biegu z cyklu Parkrun – bieg na dystansie 5km. Pozostali uczestnicy, którzy z ró積ych wzgl璠ów nie mogli pobiec zaj瘭i si ratownicy KSRG z sekcji medycznej. By czas na przypomnienie sobie podstawowych czynno軼i ratuj帷ych 篡cie – resuscytacji, oraz zaznajomienie si ze sprz皻em wykorzystywanym przez ratowników podczas ró積ych obstaw medycznych – torba medyczna R1 wraz z 獞iczebnym defibrylatorem.

Po powrocie do Oratorium rozpocz窸y si wspólne zaj璚ia z w璠rownikami, którzy równie w tym czasie przebywali w Rumi.

HS wedr

By這 to spotkanie, które ukaza這 jak wiele pracy jest jeszcze do wykonania aby 鈍iadomo嗆 istnienie pionu Harcerstwa Starszego w organizacji poprawi.

Emocji, momentami, by這 co niemiara. Wydaje si jednak, 瞠 spotkanie to by這 owocne. Pozostaje teraz zebra wypracowane wnioski w jedno i przepracowa je w naszych kr璕ach i 鈔odowiskach.

Aby na spokojnie móc porozmawia o odbytym co dopiero spotkaniu udali鄉y si na krótk wycieczk do rumskiej kaktusiarni, której kolekcja obejmuje oko這 5000 gatunków i form. Jest najwi瘯szym zbiorem ro郵in sukulentycznych w Polsce i jednym z najwi瘯szych w Europie. Po krótkim spacerze i zjedzonym obiedzie udali鄉y si do lasów pia郾ickich.

By這 to spotkanie z histori. Rozpocz瘭i鄉y je do drogi krzy穎wej, która poprowadzona jest symboliczn ostatni ziemsk drog tych, którzy odbyli j na prze這mie lat 1939-1940.

Na miejscu przybli穎na zosta豉 historia tego miejsca, jak瞠 smutna i tragiczna. Na Kaszubach miejsce w lasach pia郾ickich nazywane jest – „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubsk Golgot”. Na miejscu przybli穎ne zosta造 dwie postaci, które by造 zwi您ane z przedwojennym ruchem harcerskim na pomorzu, a które swoje 篡cie zako鎍zy造 w tym miejscu.

Ks. Ignacy B豉瞠wski – salezjanin, instruktor i dru篡nowy harcerski z Rumi, B. siostra Alicja Kotowska ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pa雟kiego – prze這穎na wspólnoty domu w Wejherowie i jednocze郾ie dyrektorka 瞠雟kiego gimnazjum.

Wieczorem go軼ili鄉y u siebie Agnieszk i Mariusza Ossowskich z Gda雟ka. Pomorskich instruktorów ZHR. Poprowadzili dla nas ku幡ic, w ramach której przekonali鄉y si, 瞠 harcerstwo starsze nie musi by przeszkod w realizacji siebie na drodze rodzinnej. Obejrzeli鄉y wspania陰 prezentacj przygotowan przez naszych go軼i, któr prezentowali na spotkaniu podró積iczym KOLOSY, mogli鄉y podzieli si swoimi do鈍iadczeniami na podobnym polu dzia豉nia rodzina – harcerstwo, jak równie zadawa pytania, które nie pozosta造 bez odpowiedzi ze strony Agnieszki i Mariusza. By這 to bardzo interesuj帷e i buduj帷e spotkanie.

Dzie zako鎍zyli鄉y wspóln modlitw brewiarzow w kaplicy zakonnej, a po niej udali鄉y si zas逝穎ny odpoczynek, wszak nast瘼ny dzie mieli鄉y rozpocz望 bardzo wcze郾ie. Nie mog這 by inaczej. Niedzielny poranek przywitali鄉y krótk modlitw przy watrze na Polance Red這wskiej w Gdyni. Warta Stra積icza to bardzo wa積y czas dla harcerzy starszych. To tutaj w豉郾ie podejmujemy nasze zobowi您ania do dalszej pracy nad sob. Niejednokrotnie stawiaj帷 sobie wysokie poprzeczki. Tak te i by這 tym razem. Dzieli鄉y si naszymi do鈍iadczeniami i trudami z pracy od naszych ostatnich wart i podj瘭i鄉y nowe zobowi您ania. Z nich b璠ziemy si „rozlicza” na jesieni. Mo瞠 w podobnym gronie na Eskapadzie Harcerstwa Starszego.

Po obrz璠owym zako鎍zeniu Warty Stra積iczej przyszed czas na 郾iadanie w plenerze.

Pogoda ju nie by豉 tak pi瘯na i s這neczna jak w sobot. Wia od zatoki silny porywisty wiatr. I gdyby nie kartki w kalendarzu pewnie stawialiby鄉y na pa寮ziernik czy listopad.

poranek

Przed udaniem si na niedzieln Msz 鈍 z udzia貫m harcerzy z Gdyni odby si apel zaka鎍zaj帷y oficjalnie nasze Forum Harcerstwa Starszego....

HS

Dla wytrwa造ch,którzy jeszcze zostali po mszy przewidziana by豉 niespodzianka. Zwiedzali鄉y okr皻 w czynnej s逝瘺ie – ORP „B造skawica”

Zebrane na podstawie relacji uczestników VIII Forum harcerstwa Starszego w Rumi.