Idea jest w Nas? - relacja ze Z豉zu Organizacji Harcerzy ZHR w Lublinie.

字oda, 17 grudnia 2014

Idea jest w Nas? - relacja ze Z豉zu Organizacji Harcerzy ZHR w Lublinie.

W dniach 21 - 23 listopada 2014 roku w Lublinie spotkali si przedstawiciele jednej z najwi瘯szych organizacji harcerskich w Polsce. By造 zawody sportowe, powa積e dyskusje i warsztaty robocze. Je郵i harcerstwo mo瞠 co jeszcze zaoferowa spo貫cze雟twu, to na pewno 250 uczestników Z豉zu Organizacji Harcerzy ZHR wie jak to zrobi.

Przez 3 dni Z豉zu prawie 250 instruktorów z ca貫j Polski szuka這 odpowiedzi na pytania o rol harcerza jako ojca i m篹a, patrioty - obywatela, pracownika i jego relacj do Boga i wiary. Nie zapominali te o rozwoju cia豉. Jeszcze w pi徠ek zosta造 rozegrane zawody o Puchar Naczelnika Harcerzy ZHR w kilku dyscyplinach: pi販e no積ej, ping-pongu, szachach, strzelaniu, p造waniu oraz biegach. W generalnej klasyfikacji sportowej zwyci篹y豉 Chor庵iew Lubelska.

Zlaz14-06

Sobota up造n窸a wed逝g pi璚iu dróg - odby造 si bloki dyskusyjno - warsztatowe podzielone tematycznie. Ka盥y uczestnik wybiera to co by這 dla niego najciekawsze i najbardziej potrzebne. Nazwy 軼ie瞠k mówi same za siebie: Chrze軼ijanin, Abstynent, Patriota, M捫 i Ojciec, Pracownik / Specjalista. Pokazuj te aspekty 篡cia, które obejmuje postawa harcerska.

W rozumieniu tych poj耩 pomagali specjali軼i w danych dziedzinach: dr Krzysztof Wojcieszek, dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego, Tomasz Pitucha oraz wielu innych.

Zlaz2014-03

Wieczór (a w豉軼iwie noc) up造n窸a pod znakiem dyskusji filmowych - ch皻ni mogli oberzje “Kamienie na szaniec” oraz “Cristiad”, a dla najbardziej wytrwa造ch by造 warsztaty z konstruowania zdalnie sterowanych modeli samolotów.

Ostatniego dnia Z豉zu, po mszy 鈍i皻ej, uczestnicy spotkali si z Dorot Abdelmoula z sekretariatu 安iatowych Dni M這dzie篡 - Kraków 2016, która przedstawi豉 proces przygotowa na to wydarzenie. Pokaza豉 te mo磧iwo軼i s逝瘺y, jak mog podj望 harcerze w swoich 鈔odowiskach. Zako鎍zy naczelnik harcerzy hm. Sebastian Grochala w prosty sposób pokazuj帷 do jakich ideaów ZHR chce wychowa m篹czyzn. Streszcza si to w ha郵e - “Wychowujemy odpowiedzialnych m篹czyzn, gotowych do podejmowania wyzwa”.

Podczas Z豉zu, dzi瘯i s逝瘺ie druhen z lubelskiego 鈔odowiska funkcjonowa豉 kawiarenka, która by豉 miejscem spotka i rozmów. Nie bez znaczenia by fakt, 瞠 mo積a by這 zje嗆 w niej pyszne ciasta, a tak瞠 co konkretniejszego - jak swojskie w璠liny oraz nale郾iki.

Zwi您ek Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR) kontunuuje najlepsze tradycje harcerskie. Kolejne pokolenia m這dych ludzi podejmuj wyzwanie kszta速owania obywatela - patrioty, w oparciu o kompleksowy system wychowania. ZHR to jedna z najwi瘯szych organizacji harcerskich dzia豉j帷ych w Polsce. Nale篡 do niej ponad 15 tysi璚y m這dych ludzi, którzy w oparciu o metod opracowan przez Andrzeja Ma趾owskiego rozwijaj swoje umiej皻no軼i i talenty aby s逝篡 Polsce i ludziom. Odwo逝je si do warto軼i tradycyjnego Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego obecnych w przedwojennym Zwi您ku Harcerstwa Polskiego.

Has這 Z豉zu “Idea jest w nas” mia這 pobudza do my郵enia, ale tak瞠 do dzia豉nia - bo je郵i jest w nas, to nie mo瞠 tam pozosta. Warto podejmowa wyzwania - to has這 wybiera這 wielu harcerzy w ramach akcji “Jestem harcerzem”. Polega ona na tym, aby wybra jedno z proponowanych hase, wydrukowa i zrobi sobie z nim zdj璚ie, które umieszci na facebooku. Jednocze郾ie nominuj帷 trzech innych harcerzy do zrobienia tego samego.

Z豉z Organizacji Harcerzy ZHR w Lublinie by dobr okazj do spotkania i wyznaczenia sobie nowych celów. Osobistych i harcerskich. Kolejne lata b璠 odpowiedzi na pytanie jakie owoce przynosz takie i podobne spotkania ludzi, dla których has豉 Bóg - Honor - Ojczyzna nie s tylko pustymi frazesami, a warto軼iami, które wyznaczaj styl 篡cia.

Ca貫 wydarzenie honorowym patronatem obj掖 Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk, Marsza貫k Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Arcybiskup Stanis豉w Budzik, a tak瞠 Lubelski Kurator O鈍iaty. Relacj filmow oraz galerie zdj耩 znajdziecie na stronie: www.zlaz2014.zhr.pl

Relacja filmowa ze z豉zu:  https://www.youtube.com/watch?v=6civf2Xanl8

Patronat medialny: Dwutygodnik Droga, Wychowawca, 毒ód這, DEON.pl, Radio Lublin