Relacja z VIII Eskapady Harcerstwa Starszego „Otw鏎z Drzwi”

字oda, 5 listopada 2014

Relacja z VIII Eskapady Harcerstwa Starszego „Otw鏎z Drzwi”

Dzie 1 - 24.10.2014

"Otwórz drzwi?" z czym Ci si to kojarzy?

Od takiego w豉郾ie has豉 zacz窸a si przygoda harcerzy starszych podczas VIII Eskapady Harcerstwa Starszego. Z ró積ych kra鎍ów Polski ka盥y otworzy drzwi do 鈔odka transportu, by cz瘰to po ca這dniowej podró篡 dotrze do mro幡ego Krakowa i wzi望 udzia w warsztatach maj帷ych nauczy form pracy i zasad dzia豉nia kr璕ów.

Jakie by這 nastawienie?

Ci篹ko odpowiada za ca這嗆, wi璚 podejd do sprawy z perspektywy wyprawy z "dzikiego zachodu" do dawnej stolicy naszego pi瘯nego kraju.

15 godzin podró篡? brzmia這 gro幡ie i do ostatnich chwil wzbudza這 dzik niepewno嗆 , tym bardziej w perspektywie pracy, urlopów i codziennych obowi您ków z 篡cia prywatnego jak i harcerskiego. Jednak opcja oderwania si, poznania nowych ludzi, i spotkania si z tymi ju znanymi wzi窸a gór! Wielka przygoda 篡cia, od tej pory by豉 ju nie do zatrzymania.

Podró jak to podró: przesiadki, powik豉nia, opó幡ienia standardowo. Telefony o tre軼i "a s造sza貫, 瞠 ma by 郾ieg i przymrozki?" niewiele ju zmienia造 w trakcie podró篡 w moim baga簑, a tylko wywo造wa造 u鄉iech z powodu bezradno軼i i zbytniego optymizmu przy "odel瘸niu" baga簑.

W ko鎍u Kraków! zebrali鄉y si do 豉du naszym "Stanem Wy窺zej Konieczno軼i" i udali鄉y si na obrz璠owego, tradycyjnego kebaba (trzeba tu nadmieni, 瞠 strasznie trudno znale潭 w Krakowie dobrego kebsa)! Na miejsce spotkania rzut beretem, wi璚 punktualne przybycie zagro穎ne nie by這 w 瘸den sposób.

A w ko鎍u nasta豉 17.00- zameldowali鄉y si na miejscu, i po drobnym zapoznaniu si z uczestnikami, rozpocz掖 si gówny punkt wieczoru tj. warsztaty.

Pierwsze by造 zaj璚ia z regulaminów. Jakie by這 zdziwienie wszystkich gdy okaza這 si, 瞠 wbrew pozorom nie najwa積iejsza by豉 wiedza lecz zew walki i kondycja fizyczna! gdy by udzieli odpowiedzi trzeba by這 si nie lada natrudzi fizycznie! Nie oby這 si bez ofiar i zdartych od dopingowania garde.

Kolejne by造 zaj璚ia z form pracy, przy których trzeba by這 sie natrudzi z obs逝g balonów, tak by ich nie uszkodzi . A tak瞠 4 filary, "papierologia" i wszystko to co najbardziej potrzebne tym, co zaczynaj lub chc zacz望 w najbli窺zym czasie przygod z KHS.

Czas p造n掖 nieub豉ganie... i w zale積o軼i od "jednostek" dzie ko鎍zy si nawet w okolicy pierwszej w nocy. A pobudka by豉 ju tak blisko.

Dzie drugi - 25.10.14 godzina 4.30? a mo瞠 5? "Godzina 5 minut 30..."

"Jak dobrze wsta skoro 鈍it.."

Co prawda 鈍itu jeszcze nie by這 nawet w planach, ale uczestnicy musieli zako鎍zy swój sen by o 5.30 stawi si w punkcie zbornym, z którego rozpoczyna豉 sie podró na w璠rówki po Beskidzie 砰wieckim.

Mimo tak wczesnej godziny i ustale grup jeszcze na etapie zg這sze na eskapad, rynek transferowy co do uczestnictwa w ró積ych trasach trwa pe軟 par! Ten woli 豉twiejsz, ten chce z tym, ten spacerow, a Ci wybieraj jeszcze inn bo b璠zie na niej wi璚ej jedzenia! jednak ostatecznie uda這 si wszystko ustali, zasi捷 w autobusach i ze 酥iewem na ustach ruszy w drog.

Jak przebiega豉 podró na trasach?

Pewnie ilu uczestników tyle opinii. Dla jednych by豉 to forma oczyszczenia, dla innych wyczynu, a dla kolejnych mo磧iwo嗆 zawarcia cennych i pi瘯nych znajomo軼i. Cz窷 panuj帷ego tam klimatu mog odda zdj璚ia:

Po powrocie odby這 si ognisko, przy którym ka盥y ze "szlaków" mia okazj zda relacj z tajnych zada, w czym co jaki czas przeszkadza nam 豉komy lisek, który szama wszystko co znalaz z przewróconego 鄉ietnika stoj帷ego 10 metrów od naszego ogniska. Mimo niemi這siernego zimna, atmosfera by豉 ciep豉 i serdeczna tote, po zako鎍zeniu tej cz窷ci programu wszyscy gromko przemaszerowali na kilkugodzinne g這郾e 酥iewogranie.

Dzie 3 - 26.10 "Przyjdzie rozsta czas..."

Dzie 3 zosta przywitany przez grup 鄉ia趾ów ju o 鈍icie, przy Watrze. Klimat wschodz帷ego s這鎍a po陰czony z powag sytuacji i wewn皻rznymi postanowieniami zostanie w pami璚i na d逝gie miesi帷e.

Nast瘼nie po szybkim 郾iadaniu nast徙i造 ma貫 porz康ki, potem apel no i oczywi軼ie Msza 安i皻a, po której rozpocz瘭i鄉y ostatni wspóln w璠rówk na niziny w celu powrotu do szarej codziennej rzeczywisto軼i i trudów dnia codziennego, co dobitnie podkre郵i豉 zmiana pogody po przyje寮zie do Krakowa...

A teraz troch kochanej arytmetyki:

Uczestnicy w liczbach:

Udzia wzi窸o 陰cznie  67 osób (38 kobiet i 29 m篹czyzn)

W tej liczbie 29 harcerek i 26 harcerzy z ZHR, 2 harcerki z ZHP, 2 by貫 harcerki z ZHP, 6 osób spoza harcerstwa i 2 dzieci harcerzy. ㄠcznie 43 osoby z istniej帷ych lub tworz帷ych si 11 kr璕ów harcerstwa starszego z ZHR (podajemy liczb osób z 8 kr璕ów, tych zarejestrowanych):

• KHS „Abantu” (Pozna) – 4
  • Franciszka雟ki KHS „Ardor” (ogólnopolski) – 3
  • KHS „Explorers” (Gda雟k /”Czarny Szlak”, Rumia) – 3
  • KHS „HAK” (Kraków) – 8
  • KHS „Pegaz” (Warszawa) – 3
  • KHS „Poranek” (Warszawa) – 1
  • KHS „Stan Wy窺zej Konieczno軼i” (Gorzów Wielkopolski) – 3
  • KHS „Bractwo Salamandry” (ód) – 3

A tak to rozk豉da這 si w podziale na trasach:

• GSB – 14 osób
  • Romanka z 畝bnicy liczy豉 6 osób
  • Zielono Mi - 14 osób
  • Pilsko- 6 osób
  • Romanka z Sopotni Wielkiej – 15 osób
  • Spacerowa – 12 osób

Trasy w liczbach:

• ZIELONO MI (3h): 畝bnica (Ska趾a) – Hala Boracza – Hala Lipowska (1324m n.p.m.)
  • SPACEROWA (3h 40’): Ujso造 –Hala Redykalna – Hala Lipowska (1324m n.p.m.)
  • ROMANKA (4h 15’): 畝bnica (Ska趾a)/Sopotnia Wielka – Romanka (1366m n.p.m.) – Hala Rysianka – Hala Lipowska
  • GSB (5h 30’): W璕ierska Górka – Abrahamów – Hala Wieprzska – Hala Rysianka – Hala Lipowska (1324m n.p.m.)
  • PILSKO (6-7h): Prze. Glinne/Korbielów/Sopotnia Wielka – Pilsko (1557 m n.p.m.) – Prze. Cudziechowa – Hala Rysianka – Hala Lipowska

Jacek Majewicz