XIII Og鏊nopolskie Sympozjum Harcerskich Kr璕闚 Kleryckich w Krakowie (21-23 marca 2014)

Wtorek, 25 marca 2014

W dniach 21.-23.03.2014 w Krakowskim Seminarium Duchownym, w s御iedztwie wzgórza wawelskiego odby這 si XIII Ogólnopolskie Sympozjum Harcerskich Kr璕ów Kleryckich ZHR. 40 uczestników z 15 seminariów z ca貫j Polski, z 3 ró積ych organizacji harcerskich (ZHR, ZHP, Zawisza) i 8 prelegentów zebra這 si by wspólnie rozmawia na temat dzia豉lno軼i Kleryków-harcerzy zrzeszonych w Harcerskich Kr璕ach Kleryckich.

Gigantyczne odleg這軼i, jakie mieli do przebycia niektórzy z go軼i nie przeszkodzi造 stawi si na miejscu. Kraków wybrano nieprzypadkowo. Miasto to jest szczególnie zwi您ane z postaci b. - a wkrótce 鈍i皻ego - Jana Paw豉 II. Nocowali鄉y w seminarium, w którym mieszka i kszta販i si papie polak. Chodzili鄉y po tych samych ulicach. W sobotniej mszy 鈍i皻ej uczestniczyli鄉y w pa豉cu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszka雟kiej 3, gdzie Karol Wojty豉 przyj掖 鈍i璚enia kap豉雟kie.

Nasze spotkanie, pod patronatem biskupa polowego, J.E. ks. bp Józefa Guzdka, rozpocz窸o si w pi徠ek, 21.03. wieczorem drog krzy穎w w ogrodzie seminaryjnym. Zm璚zenie podró膨 go軼ie posilili si kolacj by dzie zako鎍zy wieczornym kominkiem zapoznawczym trwaj帷ym do nieoczekiwanych godzin nocnych.

Ca豉 sobota wype軟iona by豉 prelekcjami z cennymi radami dla kleryków harcerzy borykaj帷ych si cz瘰to w swej formacji w trudno軼iami jak rozwija przygod harcersk w wype軟ionych prac i nauk latach seminarium. Poruszono kwesti oczekiwa, jakie harcerze na ró積ych szczeblach organizacji maj wobec kapelanów. Chwila rozrywki w postaci poobiedniej gry miejskiej nieco nas rozrusza豉, by popo逝dniu skierowa swe kroki na msz 鈍i皻. Po niej kominek - spotkanie z histori ZHR w historycznych murach Kurii Krakowskiej przy Franciszka雟kiej 3, w którym towarzyszy nam dh senator hm. Kazimierz Wiatr. Gor帷a dyskusja przed逝篡豉 si, jednak trzeba by這 wraca w seminaryjne mury, gdzie po ca造m dniu pracy, rozmów i spotka udali鄉y si na nocny spoczynek.

W niedziel jeszcze tylko msza 鈍i皻a "dziewi徠ka" w ko軼iele 鈍. Idziego, po瞠gnanie i powrót do swoich seminariów.

W czasie sympozjum odby這 si tak瞠 posiedzenie rady duszpasterskiej i zbiórka sprawozdawczo-wyborcza, która wybra豉 nowego przewodnicz帷ego Krajowej Rady Harcerskich Kr璕ów Kleryckich ZHR zwi您ku z wygasaj帷 kadencj dotychczasowego wodza - ks. phm. Leszka W璕rzyna. Nowym przewodnicz帷ym zosta ks. hm. Tomasz Ko軼ielny. Obu druhom dzi瘯ujemy za zaanga穎wanie w spraw HKK ZHR i 篡czymy wytrwa這軼i w podejmowaniu s逝瘺y na ró積ych polach.

ks. pwd. Przemys豉w Cios (KKH WSD Kraków)

Rada Krajowa Harcerskich Kr璕ów Kleryckich ZHR:
- ks. hm. Tomasz Ko軼ielny SDB (2 KSH "Mafeking" L康)- przewodn.
- ks. phm. Piotr Przyborski SDB (2 KSH "Mafeking" L康)- wiceprzewodn.
- kl. 獞. Jaros豉w Gaw璠a (KKH WSD Kraków) - sekretarz
- ks. phm. Leszek W璕rzyn (KKH WSD Kraków)
- kl. pwd. Rados豉w Mielczarek (KKH WSD 安idnica)

Kapitu豉 Odznaki Harcerskich Kr璕ów Kleryckich:
- ks. pwd. Przemys豉w Cios (KKH WSD Kraków)-przewodn.
- kl. pwd. Rados豉w Mielczarek (KKH WSD 安idnica)
- kl. pwd. Daniel Luba雟ki (KKH WSD Warszawa-Praga)
- br. Sebastian Piasek OFM Cap (KKH WSD Kapucynów)