Obchody 71. Rocznicy

Pos逝chajcie opowiadania o ludziach,

którzy (…) potrafili 篡 pe軟i 篡cia

Drogie Druhny i Drodzy Druhowie,

W marcu tego roku mija 111 rocznica urodzin Druha Kamyka, za kilka miesi璚y ho責 sk豉da b璠ziemy bohaterom innej jego wielkiej opowie軼i - Zo鄂i i Parasola podczas obchodów Rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zanim 1 sierpnia zjedziemy do Warszawy, sta闓y jak co roku w marcu wokó Rudego, Alka, Zo鄂i….

W przeddzie rocznicy 鄉ierci hm Jana Bytnara i hm Aleksego Dawidowskiego spotkajmy si razem 29 marca w Warszawie, by wspomina Ich 篡cie i uczci Ich pami耩.

Zapraszamy Was, Wasze harcerki i harcerzy na watr pami璚i Druha Kamyka i Jego Bohaterów !

W programie:

11.30- spotkanie dru篡n, zast瘼ów i instruktorów na apelu w ogrodach Wspólnoty Polskiej

12.00-14.00 pokaz filmu Oni szli Szarymi Szeregami oraz spotkanie z jego twórc Panem Mariuszem Malcem i konsultantem historycznym najnowszego filmu Kamienie na szaniec hm. prof. Grzegorzem Nowikiem w domu Wspólnoty Polskiej (ul. Krakowskie Przedmie軼ie 64, Warszawa)

14.00-15.15 wspólny posi貫k, czas na chwil wytchnienia

Po obiedzie dla ch皻nych: Co Rudy, Zo鄂a i Alek 酥iewali na harcerskich ogniskach?
Warsztaty harcerskie piosenki z przykurzonych 酥iewników- prowadzi hm. Marcin Bieli雟ki

15.30-16.30 uroczysta Msza 鈍i皻a w „Ko軼iele garnizonowym Szarych Szeregów” – kaplicy ss. Urszulanek przy ul. Wi郵anej 2 w Warszawie, gdzie odby這 si pierwsze nabo瞠雟two po 鄉ierci Rudego i Alka

16.30-18.00 wieczornica harcerska w domu sióstr z gaw璠 o Kamieniach na szaniec, przygotowan przez hm. Ew Hoffmann- Piotrowsk, autork pos這wia do najnowszego wydania ksi捫ki A. Kami雟kiego

18.30-21.00 dyskusja w Domu Spotka z Histori dla instruktorów, harcerek/harcerzy starszych, w璠rowniczek/w璠rowników o najnowszym, wywo逝j帷ym rozliczne spory filmie Roberta Gli雟kiego Kamienie na szaniec z udzia貫m historyków, krytyków filmowych i twórców filmu – warto pozna argumenty, pos逝cha specjalistów i pozna archiwalne materia造! GOR。O POLECAMY! (DSH, ul. Karowa 20, Warszawa)

Opowie嗆 nadal trwa….Nie zaniedbujmy pami璚i…

Czuwajmy!

hm. Ewa Hoffmann-Piotrowska i hm. Magdalena Masiak

Wydzia Komunikacji przy Naczelnictwie ZHR

P.S.

Na wszystkie spotkania mo瞠cie te zabra ch皻nych przyjació i cz這nków rodziny!

Ponadto w ramach obchodów 71 Rocznicy „Akcji pod Arsena貫m” zapraszamy serdecznie na:

22.03 o godz. 18.30spotkanie w Domu Spotka z Histori, na temat ksi捫ki Kamienie na szaniec (DSH, ul. Karowa 20, Warszawa)

Spotkanie b璠zie po鈍i璚one wspó販zesnej recepcji ksi捫ki, która przez dziesi璚iolecia utrwala豉 etos Szarych Szeregów i formowa豉 postawy m這dych Polaków. O przes豉niu „Kamieni na szaniec” i aktualnym odbiorze tej ksi捫ki dyskutowa b璠 mi璠zy innymi prelegenci i go軼ie:

dr hab. Wojciech Feleszko – wnuk Aleksandra Kami雟kiego

dr Ewa Hoffmann-Piotrowska – literaturoznawca

Marek Fr帷kowiak – wydawca i twórca Niezale積ego Wydawnictwa Harcerskiego

Witold Broniewski – syn Stanis豉wa Broniewskiego „Orszy”

prof. dr hab.Grzegorz Nowik – historyk

oraz harcerze i instruktorzy harcerscy, w tym patrolowi 44. Rajdu Arsena.

O godz. 20.00 rozpocznie si druga cz窷 spotkania na temat filmu historycznego - jego mo磧iwo軼i oddzia造wania i bycia alternatyw do ksi捫ki, poprowadzona tak瞠 na podstawie ekranizacji Roberta Gli雟kiego Kamienie na szaniec.

W nocy z 22/23 marca – 23.03 godz. 4.30 rano w godzin aresztowania Janka Bytnara – wyzwanie dla ciekawych i dzielnych!

Spotykajmy si na krótkie, acz intensywne w prze篡cie spotkanie na Al. Niepodleg這軼i 159 gdzie mieszka w 1943 roku Rudy i do dzi mieszka te tam Jego rodzina.

26.03 Stowarzyszenie Szarych Szeregów zaprasza nas na Msz 安i皻 i Apel Poleg造ch.

To bardzo wa積e, 瞠by鄉y tam byli i dali 鈍iadectwo, 瞠 wydarzenia opisane w „Kamieniach na szaniec” nie s nam oboj皻ne! Zapraszamy szczególnie Mazowsze – indywidualne harcerki harcerzy oraz dru篡ny – do zobaczenia! (ul. D逝ga, Warszawa)

• Nabo瞠雟two w Katedrze Polowej - godz. 16
  • Uroczysto嗆 przed Arsena貫m – godz. 17.30

WA烤E Informacje  dla dru篡n  spoza Warszawy:

Zapraszamy serdecznie do udzia逝 w spotkaniach wszystkich zainteresowanych z ca貫j Polski - indywidualnych uczestników, zast瘼y i dru篡ny !

Prosimy o zg豉szanie potrzeby noclegu mailem na adres: madzia.masiak@gmail.com .