Stanowisko w sprawie filmu „Kamienie na szaniec”

Sobota, 15 marca 2014

Stanowisko w sprawie filmu „Kamienie na szaniec”

W marcu 2014 r. na ekrany kin wszed film odwo逝j帷y si swoim tytu貫m do ksi捫ki szczególnej dla wielu pokole harcerek i harcerzy – Kamienie na szaniec.

Czekali鄉y na niego wiele miesi璚y, z nadziej, 瞠 obraz Roberta Gli雟kiego utrwali w 鈍iadomo軼i kolejnych pokole odbiorców prawdziwy, zgodny z przes豉niem Aleksandra Kami雟kiego obraz bohaterów jego ksi捫ki.

Uznaj帷 walory artystyczne filmu, doceniaj帷 wk豉d pracy re篡sera, aktorów i producentów oraz respektuj帷 prawo do artystycznej ekspresji, musimy jednak wyrazi swój sprzeciw wobec przedstawionej filmowej wersji Kamieni na szaniec. Czynimy to z tym wi瘯sz pewno軼i, 瞠 film odwo逝je si do konkretnych, historycznych postaci (niektóre z nich jeszcze 篡j), a sposób ich przedstawienia razi dowolno軼i, za ich wizerunek poddany zosta uproszczeniom i manipulacjom w zakresie prezentowanych przez nich warto軼i i dobrze przecie udokumentowanych biografii.

To co przedstawiono w filmie, jest ra膨co sprzeczne z prawd historyczn i ideowym przes豉niem powie軼i Aleksandra Kami雟kiego, podwa瘸 etos Szarych Szeregów i relatywizuje wyznawane przez nich warto軼i.

Wydaje si zatem, 瞠 re篡ser pos逝guje si znanym tytu貫m Kamienie na szaniec w sposób instrumentalny. Dowolnie wykorzystuje w徠ki fabularne i bohaterów przedstawionych w opowie軼i przez Aleksandra Kami雟kiego, a przede wszystkim degraduje i trywializuje zawarte w ksi捫ce przes豉nie.

Zach璚amy m這dych ludzi do ponownego wczytania si w opowie嗆 o Alku Dawidowskim, Tadeuszu Zawadzkim i Janku Bytnarze, do porównywania przedstawionych w filmie postaci i sytuacji z ksi捫k oraz odnajdywania prawdziwej historii wojennych losów tych bohaterów.

/-/ hm. Jadwiga Chru軼iel
皋軟ierz AK, córka dowódcy Powstania Warszawskiego, instruktorka ZHP dzia豉j帷ego poza granicami Kraju

/-/ Tymoteusz Duchowski „Motek”
Komendant Oddzia逝 Warszawskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów