Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Główna Kwatera Harcerzy
ul. Litewska 11/13
00-589 Warszawa
tel.: 22 629-12-39  e-mail: gkh@zhr.pl


1pro

Ostatni Świadkowie
Wiara.zhr.pl

hm. Michał Stasiak odszedł na Wieczną Wartę...

Piątek, 14 lutego 2014

hm. Michał Stasiak odszedł na Wieczną Wartę...

"Każdy czas ma swoją historię, każda historia ma swój czas..."

Michał Stasiak, historyk, harcmistrz, wychowawca, wspaniały przyjaciel.

"Człowiek motoryczny" - jak sam siebie określał. Był jak lokomotywa, zawsze ciągnął innych za sobą, miał niespożytą energię, wszędzie go było pełno, potrafił wszędzie się dostać. Jak go wyrzucali drzwiami, to wchodził oknem. Zawsze sobie dał radę.

Czasem, jak rycerzowi w pełnej szarży, gdy już się rozpędził, ciężko było mu się zatrzymać 

Miał ogromną wiarę w ludzi. Jako przyjaciel zawsze był niezłomnym wsparciem. Zawsze zbyt skromny, w innych widział herosów, choć dla wielu sam nim był. Tytan pracy, pierwszy szedł do zadań, których nikt inny nie chciał się podjąć. Nigdy nie narzekał.

Niestrudzony badacz historii, pasjonat. Potrafił zarazić swoją pasją innych. Jego gawędy

i opowieści przenosiły nas wszystkich we wspaniały świat minionych dziejów. Pamiętamy, jak z durszlakiem na głowie przy ognisku harcerskim odgrywał sceny z Powstania Warszawskiego. Biegał z patykiem w ręku udającym karabin, robił salta, przewroty, a wszyscy słuchali, jak oniemiali.

Po prostu zarażał entuzjazmem. Zawsze podtrzymywał na duchu. Potrafił do każdego podejść i porozmawiać jak ze starym znajomym. Nie było ludzi, którzy źle się czuli w jego towarzystwie. Był wsparciem dla innych, a nigdy nie myślał o sobie. Niezwykle lojalny wobec swoich wychowanków i przyjaciół. Potrafił walczyć jak lew, nawet w z góry skazanych na niepowodzenie bitwach. I czasem udawało mu się wygrać!

Będzie nam Ciebie bardzo brakować Michale!

Cześć jego pamięci!

 

 

hm. Michał Stasiak (1982 – 2014) – harcmistrz, Harcerz Rzeczypospolitej, komendant Łódzkiej Chorągwi Harcerzy w latach 2010-2012, wieloletni drużynowy XV Łódzkiej Drużyny Harcerzy – najstarszej w Polsce drużyny harcerskiej noszącej imię Andrzeja Małkowskiego, założyciel 3 Łódzkiej Drużyny Harcerzy, drużynowy XV Łódzkiej Drużyny Wędrowników. Hufcowy Łódzkiego Hufca Harcerzy "Szaniec". Komendant wielu kursów: zastępowych, drużynowych harcerskich i wędrowniczych, przewodnikowskiego i podharcmistrzowskiego. Pomysłodawca i redaktor reaktywowanego pisma harcerskiego "Wywiadowca". Jego Drugi Redaktor Naczelny i autor wielu artykułów. Współtwórca łódzkich kursów metodycznych SkoleM. Kanclerz Kapituły Harcerza Rzeczypospolitej Łódzkiej Chorągwi Harcerzy. Wychowawca wielu pokoleń harcerskich i instruktorskich. Historyk z zawodu i z pasji, pracownik łódzkiego oddziału IPN, doktorant na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, miłośnik badań historycznych, w archiwum czuł się jak w domu. Człowiek niezwykle energiczny i radosny, będący wzorem dla wielu z nas. Nieodżałowany Przyjaciel i Druh.

 

Pogrzeb śp. hm. Michała Stasiaka odbędzie się we wtorek, 18 lutego 2014 roku o godzinie 11:00 na cmentarzu rzymskokatolickim pw. Św. Antoniego na Mani w Łodzi.