Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Główna Kwatera Harcerzy
ul. Litewska 11/13
00-589 Warszawa
tel.: 22 629-12-39  e-mail: gkh@zhr.pl


1pro

Ostatni Świadkowie
Wiara.zhr.pl

Ruszamy w Drogę! Podejmij wyzwanie i chodź z nami!

Czwartek, 30 stycznia 2014

Ruszamy w Drogę! Podejmij wyzwanie i chodź z nami!

 

 

 

Program Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej "Harcerze na Drodze" to inicjatywa, której celem jest wspólna wędrówka członków Organizacji Drogą Św. Jakuba do Santiago de Compostela w 2015 roku.

 

Dołącz i razem z nami rozpocznij przygotowania do tego niesamowitego wydarzenia!

 

PRZED NAMI PIERWSZY ETAP PRZYGOTOWAŃ - "Poznaj Drogę!"

w jego trakcie chcemy zachęcić Was do pokonania Waszych pierwszych 100 kilometrów po dowolnie wybranym fragmencie Drogi Św. Jakuba w Polsce w intencji dziękczynnej za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II. To również element naszego przygotowania do tego ważnego wydarzenia.

 

Nie zwlekaj!

Weź udział w Pielgrzymce Dziękczynnej za Pontyfikat i Kanonizację bł. Jana Pawła II Wspólnie pokonajmy 9664 km za 9664 dni Pontyfikatu!

 

Po co?

 

- ponieważ chcemy AKTYWNIE i CZYNNIE podziękować za Pontyfikat i Kanonizację bł. Jana Pawła II! Chcemy, aby na Szlaki Jakubowe Polsce lub za granicą wyruszyło 100 HARCERZY, a każdy z nich pokonał 97-KILOMETRÓW! Otrzymamy wówczas kilometraż odpowiadający liczbie dni Pontyfikatu Papieża-Polaka!

 

- bo to od bł. Jana Pawła II – od słynnego kazania w Santiago de Compostela w 1982 r. tzw. „Aktu Europejskiego” – zaczął się renesans Drogi św. Jakuba i pielgrzymowania do grobu Apostoła

 

- ponieważ tą Drogą kroczyli przed nami do świętości m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. Ignacy Loyola, św. Brygida Szwedzka, św. Elżbieta Portugalska, św. Józef Sebastian Pelczar, czy bł. Jan Paweł II.

 

- bo to szlak pielgrzymkowy prowadzący od ponad 1000 lat do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „najdłuższą ulicą Europy”, szlak na którym jak pisał Goethe „rodziła się świadomość europejska”

 

- aby zatrzymać się, wyciszyć, kontemplować piękno przyrody…

 

- mieć okazję do spotkania z Bogiem, drugim człowiekiem, a przede wszystkim z samym sobą…

 

- ponieważ każdy jest powołany do ziemskiego pielgrzymowania – a jeśli jesteś wędrownikiem to jak sama nazwa wskazuje powinieneś być ciągle na wędrówce!

 

- ponieważ w ten sposób możesz zgodnie z metodyką wędrowniczą pracować nad siłą ciała, intelektu i ducha!

 

 

Co zrobić by wziąć udział w Pielgrzymce Dziękczynnej:

 

1. Sprawdź na mapie „Drogi św. Jakuba w Polsce” gdzie przebiega najbliższy odcinek Szlaku Jakubowego. Możesz pielgrzymować po wybranym odcinku w Polsce lub za granicą – jednak „nie musisz jechać do Hiszpanii żeby być na Camino! Możesz wyruszyć z progu własnego domu!”

 

2. Zgłoś swoje uczestnictwo w pielgrzymce do hm. Łukasz Mroza – lukasz.mroz@zhr.pl. Otrzymasz wówczas specjalny credencial - „paszport pielgrzyma” (podobny do tych w Hiszpanii)

 

3. Pielgrzymowanie po Drodze św. Jakuba znacznie różni się od tego do których przywykliśmy w Polsce. Na Camino pielgrzymujesz samotnie lub w małych grupkach – lecz zawsze jest to wędrówka nastawiona na przeżycia indywidualne.

 

4. Wyrusz w Drogę! Sam, z zastępem, drużyną, kolegami lub rodziną. Weź ze sobą „plecak intencji” i pamiętaj o modlitewnym charakterze wędrówki. Możesz podróżować pieszo, rowerem, … na nartach, a w Hiszpanii pielgrzymują również konno!

 

5. Idea jest taka, aby każdy harcerz pokonał min. 97 km. Możesz jednak przebyć więcej, również etapami np. w ciągu 4 niedziel po 25 km.

 

6. Pielgrzymkę możesz kontynuować w dowolnym czasie, wybranymi przez siebie odcinkami, dzieląc na dowolne etapy. Jednak jeśli do 15 kwietnia wyślesz kopię „paszportu pielgrzyma” – zostanie ona poniesiona w darach ofiarnych podczas uroczystości po-kanonizacyjnych w Krakowie.

 

Wyjdź tak jak w średniowieczu, z progu własnego domu.

Zgłoś się już dziś – podziękuj bł. Janowi Pawłowi II!