Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Główna Kwatera Harcerzy
ul. Litewska 11/13
00-589 Warszawa
tel.: 22 629-12-39  e-mail: gkh@zhr.pl


1pro

Ostatni Świadkowie
Wiara.zhr.pl

Już wkrótce rusza II edycja Warsztatów Harcmistrzowskich!

Niedziela, 12 stycznia 2014

Już wkrótce rusza II edycja Warsztatów Harcmistrzowskich!

 

Rewelacyjna formuła nowych Warsztatów Harcmistrzowskich!

II Edycja

 

 

Dopasowujemy się do Twoich potrzeb. Już dziś rezerwuj terminy!

Zapraszamy na wiosenną edycję Warsztatów Harcmistrzowskich. Proponujemy nowatorską formułę 3 weekendowych zbiórek, z których tylko pierwsza zbiórka ma z góry przewidziany program. Zawartość pozostałych zbiórek dopasujemy do zainteresowań oraz potrzeb rozwojowych konkretnej grupy uczestników, którą poznamy w dniach 28.02-2.03.2014r. Sprawdź efekty pierwszej edycji: ZOBACZ FILMOWE PODSUMOWANIE

 

 

Program pierwszej zbiórki:

Tożsamość ZHR

Potrafimy powiedzieć, czym różnimy się od ZHP, FSE czy SH. Ale czy potrafimy zdefiniować istotę naszej tożsamości jako ZHR-u bez porównań? Czy dyskusja wewnątrz ZHR
nt. tożsamości ma coś wspólnego z Mickiewiczem i Słowackim? Przyjdź i posłuchaj jak mówią o ZHR-ze jego twórcy.

 

Zarządzanie harcerskie

Świat jest dziś pełen szkoleń z zarządzania. Po 1989 liczba szkół wyższych z „zarządzaniem”
w nazwie uległa zwielokrotnieniu. Czy to oznacza, że powinniśmy teraz aplikować instruktorom „biznesowe szkolenia z zarządzania”? Nie chcemy tego. Chcemy mądrze połączyć istotę harcerstwa z elementami szkoleń zarządczych, aby dać instruktorom praktyczną pomoc w prowadzeniu i motywowaniu zespołów instruktorskich.

 

Stopnie i sprawności czy stopniowanie trudności?

Harcmistrzowska rozprawka metodyczna na temat najważniejszego (?) narzędzia metodycznego. Jak ją zdasz? Czy wiesz już wszystko na ten temat? Sprawdź się razem
z innymi.

 

Nowe metody ewangelizacji

Z jednej strony jesteśmy częścią Kościoła i obserwujemy zmiany, które w nich zachodzą. Kościół dostosowuje się w formach do wyzwań XXI wieku. Czy my rozumiemy te zmiany?
Czy wiemy na czym one polegają? Czy potrafimy wyciągać analogiczne wnioski dla harcerstwa w XXI wieku?

 

Post-postmodernizm

Postmodernizm to już historia. Przyspieszenie w rozwoju społeczeństw jest tak duże, że dziś socjologowie mówią już o post-postmodernizmie. Fachowo powiemy Ci o tym, co dziś dzieje się wokół Ciebie w społeczeństwie. Nauczymy Cię identyfikować zjawiska, zachowania procesy w społeczeństwie XXI wieku. Na bazie badań i wiedzy polskich naukowców metodycznie spróbujemy zbudować programową odpowiedź na te zjawiska. Co więcej: zweryfikujemy ją w praktyce. Ciekawe jak…

 

Dawka atrakcyjnej kultury

Obejrzymy razem film lub spektakl, a potem podyskutujemy o roli tego filmu w dzisiejszym świecie. Czy ten film to prowokacja, czy niesie ze sobą jednak jakieś przesłanie? Czy chcesz zobaczyć jak można zorganizować DKF z prawdziwego zdarzenia?

 

Wyzwania obozowania

Co roku jedziemy na obóz. Jak co roku trzeba zbilansować budżet, zebrać kadrę, znaleźć miejsce, przygotować sprzęt, zdobyć niezbędne zgody, napisać plan: kwaterka, wyjazd, prace pionierskie, wędrówki, sprawności puszczańskie, grafik służb, ogniska, harce, biegi, przyrzeczenia, stopnie i sprawności, Trzy pióra, depionierka, powrót… Rozliczenie.

Ale czy potrafimy radzić sobie z nowymi wyzwaniami?

 • Trzech komendantów i dwóch kwatermistrzów na jednym obozie – niestety nie można całego urlopu poświęcić dla harcerstwa.
 • Kadra musi płacić – mimo że to ciężka 24 godzinna służba – np. opiekunowie szóstek na Kolonii.
 • Stary i przegniły sprzęt – można napisać taki budżet, by po akcji kupić np. dwa duże namioty.
 • Czy musimy co roku „jechać na obóz”?
 • Co w dobie tabletów, komórek i google.maps jest istotą dzisiejszego obozowania?

Czy jesteś na tyle sprawny, aby chronić Prezydenta?

Nie chcemy, aby harcmistrz oznaczał w języku młodych harcerzy „pan z brzuszkiem
w mundurze”. W związku z tym chcemy zaproponować Ci test sprawnościowy oraz program rozwojowy, który umożliwi Ci dostanie się do Biura Ochrony Rządu. Nie narzekaj,
że „młodzież siedzi dziś przed komputerem”. Pokaż chłopakom w swoim środowisku,
że w razie czego nadal możesz dać im łupnia. Przykład własny? - gdzieś to słyszałem…

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych tematach, które przewidujemy na następne zbiórki napisz. Odpowiemy na wszystkie pytania albo podamy namiary na osoby z Twojego otoczenia, które brały udział. One szczerze powiedzą Ci, czy warto do nas dołączyć.

 

Formuła warsztatów

 

1)      Każde zajęcia będą rozpoczynały się od przekazania konkretnej dawki wiedzy czy umiejętności. Dyskusja jest tylko sposobem pogłębienia zrozumienia. A końcowym elementem będą zadania wdrożeniowe. Podstawa to jednak solidna dawka wiedzy od eksperta. Jeśli mamy takiego w naszych szeregach, to wykorzystamy. Jeśli nie, zaprosimy ludzi z zewnątrz: naukowców, urzędników, polityków, dziennikarzy, biskupów, trenerów sportowych itp. A kogo Ty chciałbyś widzieć w roli eksperta?

2)      „Rzeczywiście tak jak księżyc, ludzie znają Cię tylko z jednej… jesiennej [harcerskiej] strony.” Warsztaty to czas na spotkanie i poznanie innych ludzi. Skauting to ponoć największa „mafia przyjaciół” na świecie. Chcemy to realizować w ramach naszych warsztatów. W związku z tym chcemy odwiedzać domy naszych harcmistrzów. Zjedz
z nim śniadanie, poznaj jego dzieci, zobacz czyje zdjęcia wiszą u niego na ścianie, zobacz, jakie książki przeważają u niego w bibliotece, podyskutuj o tematach
z warsztatów. A może on też weźmie w nich udział? Zanosimy braterstwo pod nasze strzechy.

3)      Dla kogo warsztaty?

 1. Podharcmistrzowie, którzy myślą o rozwoju
 2. Podharcmistrzowie z otwartymi próbami na harcmistrza
 3. Harcmistrzowie, którzy nie brali udziału w warsztatach na tym poziomie

4)      Chcemy rozwijać instruktorów w 3 obszarach:

 1. Ideowo-analitycznym (rozumienie zjawisk wokół nas i umiejętność budowania na nie mądrej odpowiedzi ZHR-u)
 2. Metodyczno-kształceniowym (harcmistrz jako fachowiec od szeroko rozumianego rozwijania innych instruktorów – kursy, opieka nad próbą i inne)
 3. Przywódczym (harcmistrz jako sprawny organizator)

Razem z uczestnikami decydujemy jak rozłożyć akcenty.

5)      Wspólne zajęcia z harcmistrzyniami. Na ostatniej zbiórce chcemy połączyć nasze siły
z Organizacją Harcerek. Liczymy na dobre efekty.

6)      Współpraca z Kręgiem Harcmistrzów i Komisją Harcmistrzowską. W naszych działaniach staramy się integrować środowisko harcmistrzów, dlatego nasze warsztaty od strony merytorycznej są konsultowane z przedstawicielami obu tych gremiów instruktorskich. Te warsztaty będą z pewnością dobrym przygotowaniem zarówno do spotkania z Komisją Hm. jak i do pracy w ramach Kręgu Harcmistrzów.

 

Informacje organizacyjne

 1. Miejsca i terminy
  1. Terminy kolejnych zbiórek to 28.02-2.03, 28.03-30.03 oraz 30.05-1.06. Terminy te są wpisane w kalendarz Głównej Kwatery. Oznacza to, że są one nie do ruszenia oraz nie będzie w tym czasie innych działań Organizacji Harcerzy.
  2. Miejsce pierwszych warsztatów: Warszawa. Miejsca kolejnych warsztatów:
   do ustalenia w zależności od miejsc pochodzenia uczestników oraz tematów realizowanych we współpracy z gośćmi spoza ZHR.
  3. Zgłoszenia i odpłatność
   1. Zgłoszenia na warsztaty i wszelkie pytania prosimy kierować mailem na adres: rokowalski@poczta.onet.pl do dnia 10.02.2014r.
   2. Liczba uczestników jest ograniczona do 20 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń
   3. Odpłatność za 3 zbiórki: 200zł + koszty transportu
   4. Rekomendujemy wszystkim Chorągwiom i Okręgom sfinansowanie udziału chętnych w tych warsztatach. Ten wydatek to najlepsza inwestycja w Wasz korpus instruktorski.

 

Serdecznie zapraszamy!

Czuwaj!

 


hm. Robert Kowalski
Komendant warsztatów

hm. Sebastian Grochala
Naczelnik Harcerzy ZHR