Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Główna Kwatera Harcerzy

Ostatni Świadkowie

Zostań Badaczem śladów Powstania Styczniowego - weź udział w konkursie, zdobądź sprawność!

Czwartek, 9 maja 2013

Trwa rok, w którym wspominamy 150 rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego.

W styczniu blisko 400 harcerzy naszej Organizacji (i nie tylko) z całej Polski uczestnicząc w programie "Noc Styczniowa" doświadczali na własnej skórze trudności z którymi mierzyli się powstańcy i przybliżali sobie wydarzenia sprzed 150 lat.
Teraz zimy nie ma... ale przygotowaliśmy kolejną propozycję metodyczną - w niej mogą wziąć udział wszyscy członkowie naszej Organizacji!

Druhowie!

W roku 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego zachęcamy Was do wyruszenia w poszukiwanie pozostałości tego czynu zbrojnego naszych Przodków. Wspaniała lekcja historii połączona z nutką detektywistycznej przygody, poszukiwaniem oraz dokumentacją podejmowanych przez Was działań zostanie zwieńczona opublikowaniem opracowanych przez Was materiałów w ogólnopolskiej Bazie Uczestników Powstania Styczniowego. Będziecie mieli zatem możliwość budowania wartości dla wszystkich Polaków – efekty zostaną umieszczone m.in. tutaj: http://www.genealogia.okiem.pl

Dla tych z Was, którzy dotrą do najciekawszych miejsc i udokumentują ją zdjęciem ale i słowem pisanym – czekają nagrody ufundowane przez Portal www.powstanie.okiem.pl oraz Główną Kwaterę Harcerzy ZHR.

Dla wszystkich, którzy wyruszą w tą niesamowitą przygodę przygotowaliśmy specjalną, okolicznościową sprawność „Badacz Powstania Styczniowego”. Zadania realizować można samodzielnie, ale również w kilkuosobowych patrolach. Na podsumowanie Waszych działań czekamy do końca grudnia 2013 roku. Podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w kolejną, 151. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – tj. 22 stycznia 2014 roku.

W konkursie nagrodzone zostaną trzy najciekawsze dokumentacje obejmujące obszar współczesnej Polski. Dla osób, które odnajdą, odwiedzą i udokumentują miejsca poza granicami kraju organizatorzy przewidzieli specjalne nagrody.

Zasady udziału w konkursie są proste:

1) Należy odwiedzić miejsce upamiętniające Powstanie Styczniowe w swojej okolicy (mogiłę, miejsce powstania – bitwy / potyczki, tablice, krzyże, mogiły, nagrobki na cmentarzach, tablice w kościołach czy domy w których zbierali się powstańcy etc.)

2) Zrobić dokumentację fotograficzną, dołączyć opis pisemny i wysłać na adres Bazy Powstańców Styczniowych: genealogia@okiem.pl oraz Głównej Kwatery Harcerzy ZHR: gkh@zhr.pl,

3) W dokumentacji należy zawrzeć przynajmniej jedno zdjęcie z każdego miejsca oraz plan dotarcia do niego (aby kolejnym osobom było łatwiej je odnaleźć – mogą to być dokładne pozycje GPS),

4) Ponadto, aby zdobyć sprawność należy przygotować i poprowadzić ognisko poświęcone tematyce Powstania Styczniowego dla zastępu bądź drużyny (jeśli sprawność chce zdobywać kilku druhów z jednostki ognisko mogą przygotować wspólnie).

Regulamin Sprawności Okolicznościowej „Badacz Powstania Styczniowego”:

Harcerz chcąc zdobyć sprawność „Badacz Powstania Styczniowego” wykonuje zadania wg. poniższych wymagań regulaminowych, a po ich wykonaniu przesyła dokumentację z próby z wnioskiem do Naczelnika Harcerzy ZHR o jej przyznanie (na adres Biura Głównej Kwatery Harcerzy: gkh@zhr.pl).

Czas składania wniosków o przyznanie sprawności mija w dn. 31 grudnia 2013r.

Sprawność zostanie nadana w dn. 151. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, 22 stycznia 2014 roku.

WYMAGANIA:

1) Odwiedził przynajmniej 10 miejsc upamiętniających Powstanie Styczniowe w swojej okolicy (mogiłę, miejsce powstania – bitwy / potyczki, tablice, krzyże, mogiły, nagrobki na cmentarzach, tablice w kościołach czy domy w których zbierali się powstańcy etc.),

2) Wykonał dokumentację fotograficzną, dołączył opis pisemny i wysłał na adres Bazy Powstańców Styczniowych: genealogia@okiem.pl oraz Głównej Kwatery Harcerzy ZHR: gkh@zhr.pl,

3) W przesłanej dokumentacji zawarł przynajmniej jedno zdjęcie z każdego miejsca oraz plan dotarcia do niego (aby kolejnym osobom było łatwiej je odnaleźć – mogą to być dokładne pozycje GPS),

4) Przygotował i poprowadził ognisko poświęcone tematyce Powstania Styczniowego dla zastępu bądź drużyny. Jeśli sprawność chce zdobywać kilku druhów z jednostki ognisko mogą przygotować wspólnie.

Pytania, wątpliwości należy kierować bezpośrednio do Biura Głównej Kwatery Harcerzy na maila: gkh@zhr.pl

Czuwaj!
hm. Sebastian Grochala