Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Główna Kwatera Harcerzy

Ostatni Świadkowie

Międzynarodowy Zlot WICEK 2013 - ostatnie dni zgłoszeń!

Środa, 24 kwietnia 2013

Międzynarodowy Zlot WICEK 2013 - ostatnie dni zgłoszeń!
Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów WICEK 2013 to wydarzenie zainspirowane
100-leciem urodzin patrona harcerzy bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Już dziś w swoich kalendarzach zakreślcie termin 6-12 sierpnia 2013 roku. Zapisy ruszyły!

Zlot to przede wszystkim kolejna okazja do przeżycia harcerskiej przygody, wymiany doświadczeń, a także okazja poznania nowych ludzi z innych organizacji harcerskich i skautowych. Do udziału w zlocie zapraszamy również instruktorów, którzy skorzystać będą mogli ze specjalnego programu kierowanego do harcerskiej kadry.

Program zlotu tworzony jest w oparciu o różnorodne formy specjalistyczne.

ŚCIEŻKA WODNA

Zlokalizowana będzie w okolicach Chełmży, a więc miejscu związanym szczególnie z patronem naszego zlotu. Woda jest żywiołem, który jest bliski wszystkim harcerzom. Na tej ścieżce uczestnicy będą mogli popływać na sprzęcie wodnym, nurkować, dowiedzieć się, w jaki sposób woda jest oczyszczana, czy też spróbować odbudować łódź.

ŚCIEŻKA TURYSTYCZNA

Opiera się o aktywność na świeżym powietrzu. Zarówno wędrowanie, wycieczki rowerowe jak i geocatching będą zachwycać uczestników na terenach Torunia i okolic. Również propagowanie zdrowego trybu jest elementem tej ścieżki. Zachęcamy do uczestnictwa na niej wszystkich dbających o zdrowie i kondycję fizyczną, a także miłośników przyrody, wędrówki i środowiska.

ŚCIEŻKA TECHNICZNO-OBRONNA

Fabuła ścieżki nawiązuje do szkolenia Cichociemnych w Szkocji (od mglistości i górzystości której pochodzi przydomek tej żołnierskiej elity) podczas II Wojny Światowej. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych szkolili się poza granicami Kraju, a następnie byli zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski w celu walki z okupantem oraz organizacji na jej terenie ruchu oporu. Szkolenie Cichociemnych nie było jednolite, obejmowało kursy zasadnicze i specjalnościowe m.in. takie jak zaprawy dywersyjno-minerskiej, strzeleckie, fizyczne, kursy spadochronowe, walki konspiracyjnej, szyfrancki, fałszerski, motorowy, łącznościowy itp. Były więc to kursy związane z rozwojem tężyzny fizycznej, ale również rozwojem intelektualnym i poznawaniem nowych (jak na tamte czasy) technologii. Uczestnicy ścieżki wcielą się w oddziały Cichociemnych, które na poszczególnych punktach będą uczestniczyć w pełnym szkoleniu, a na koniec po uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów niezbędnych do ukończenia wszystkich kursów zostaną „zrzuceni” do okupowanego Kraju.

ŚCIEŻKA ŚREDNIOWIECZNA

Będzie umiejscowiona w okolicy dwóch miast średniowiecznych – Chełmna i Świecia. Przesłaniem naczelnym tej ścieżki jest: „Minimum teorii. Wszystkiego musimy dotknąć”. Program ścieżki ma dać szansę uczestnikowi spróbowania jak najwięcej „na własnej skórze”, tak więc uczestnicy m.in. będą uczyć się średniowiecznych tańców w strojach ludowych, pisać na pergaminie, czy też uczestniczyć w walkach rycerskich w zbrojach.

ŚCIEŻKA TECHNOLOGICZNA

Odwiedzanie instytucji rozwoju technologicznego związanych z prowadzeniem prac na rzecz ochrony środowiska naturalnego, placówek badawczych, firm, zajęcia z wykorzystania wiedzy technologicznej dla społeczności lokalnej.

ŚCIEŻKA SPORTOWA

Bloki zajęć sportowych będą się odbywały na terenie CWZS Zawisza, Myślęcinka, Kanału Bydgoskiego, Brdy i głównych ulicach Bydgoszczy. Olimpiada sportowa będzie naszym głównym wydarzeniem skupiającym największą liczbę uczestników. Walka będzie o najlepszy wynik drużynowy i indywidualny w danym bloku nagrodzony stosownym medalem lub pucharem. Druga część naszego programu to część instruktażowa, która daje możliwość poznania nowych sportów w sposób aktywny.

ŚCIEŻKA REKONSTRUKCYJNO-FORTYFIKACYJNA XX WIEKU

Pokazy sprzętu wojskowego oraz sylwetek żołnierzy w formie statycznej i dynamicznej na obrzeżach poligonu pomiędzy południową obwodnicą miasta i ulicą Poznańską. Zwiedzanie schronów wchodzących w skład Skansenu Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń przy ulicy Poznańskiej wraz z umieszczonymi w nich wystawami tematycznymi odnoszącymi się do historii Twierdzy Toruń, fortyfikacji w ogóle, oraz obozu jeńców wojennych w Toruniu w czasie II wojny światowej

ŚCIEŻKA KULTURALNO-MEDIALNA

Opiera się o źródła masowego przekazu takie jak telewizja, radio, prasa, a także o aspekty kulturalne. Na ścieżce uczestnik będzie miał szansę wcielić się w dziennikarza i spróbować swoich sił podczas szerokich tematycznie warsztatów dziennikarskich. Z drugiej strony może wziąć udział w grze miejskiej po Toruniu, gdzie odwiedzi miejsca związane z szeroko pojętą kulturą, m.in. muzea, teatry.

ŚCIEŻKA 4FUN

Zabawa! Humor! Przygoda! Ścieżka nastawiona na pokazanie sposobów nieszablonowego spędzania czasu. Jeśli chcesz się rozerwać, zabawić i zobaczyć, co szalonego można robić to właśnie twój kierunek. Może tak hop-mop? Albo zjazd byle czego, na byle czym, byle gdzie?

Więcej informacji na stronie www.wicek2013.pl oraz naszym profilu www.facebook/Wicek2013

Do zobaczenia na zlocie!

hm. Maciej Sas