Zlot Zuchmistrzowski "Klechda" - relacja

Czwartek, 20 wrze郾ia 2012

Zlot Zuchmistrzowski "Klechda" - relacja

Na XVI Zlot Zuchmistrzowski „Klechda” wybiera貫m si z mieszanymi uczuciami, czyli jak zawsze, gdy mam przejecha setki kilometrów poci庵iem, grzej帷 i wygniataj帷 jedno miejsce. Co wa積e mieli鄉y ta鎍zy krakowiaka ju pierwszego dnia, podczas gdy ani ja, ani reszta zuchmistrzy i zuchmistrzów, z którymi jecha貫m, delikatnie mówi帷 -  nie bardzo zna豉 kroki i figury.

Litry wody

Na miejscu, po odebraniu pakietu uczestnika, poszli鄉y z ch這pakami zaklepa dobre miejsca do spania. Wiadomo - pod oknem.

Chwil pó幡iej, ca造m zlotem w mundurach pojechali鄉y do sali gimnastyczno-koncertowej o.o Kapucynów. Tam po kilku minutach gor帷ego oczekiwania wyst徙i zespó MLZPiT \"Krakowiak\". Zarówno ta鎍e, jak i 酥iewy, które nam zaprezentowali, by造 wy鄉ienite i warte obejrzenia, co wi璚ej, nape軟i造 nas energi do nauki i próby krakowiaka.

Po kilku próbach i wielu opró積ionych butelkach wody, pojechali鄉y na rynek. Naszym zadaniem by這 spacerowanie po nim jak gdyby nigdy nic, a po hejnale o 21, mieli鄉y zebra si w umówionym miejscu i ta鎍zy.

Tak te si sta這 - hejna jeszcze dobrze nie wybrzmia, a my ustawieni pod czujnym okiem kamerki internetowej i ku ogólnej uciesze t逝mów, zata鎍zyli鄉y jako 篡wo krakowiaka. Wysz這 bardzo dobrze i do tej pory ci庵nie mnie do ta鎍owania. Oj - b璠zie co wspomina.

Zm璚zeni udali鄉y si na Plac Szczepa雟ki, gdzie odby si apel rozpoczynaj帷y zlot.

Minuty zaj耩

W sobot rano obudzi這 nas poranne szantowisko, po czym odby si tradycyjny kr庵 i przywitanie dnia. Po 郾iadaniu ka盥y sprawdzi wywieszone na drzwiach listy warsztatowe i prawie punktualnie udali鄉y si na zaj璚ia.

Wybra貫m udzia w zaj璚iach z fabu historycznych, podczas których doszli鄉y do tego jak schematyczne i stereotypowe jest nasze my郵enie o historii, czego dowodem s fabu造 wykorzystywane w gromadach. W toku zaj耩 starali鄉y si opracowa fabu造 cyklów wykorzystuj帷 rzadko spotykane w historie m.in. o wynalazcach XIX wiecznych. Wszak do dzisiaj nie ka盥y rozumie sposób dzia豉nia ramki, przez któr p造nie pr康, a która umieszczona w polu magnetycznym zaczyna si kr璚i – dlaczego wi璚 nie pokaza tego i innych wynalazków zuchom?

Po przerwie ka盥y mia okazj wzi望 udzia w drugich warsztatach na temat ró積ych fabu zuchowych – w ko鎍u tematyk tego zlotu by造 w豉郾ie fabu造 i ich doskonalenie!

Po tych zaj璚iach cz窷 osób, które wzi窸y mena磬i srogo si zawiod造 - obiad zosta przywieziony w styropianowych pude趾ach, ju w porcjach. Ale wszyscy go zjedli i po krótkim odpoczynku udali鄉y si na pole, co oznacza na dwór – naszym celem by造 Krakowskie B這nia, na których grali鄉y w palanta. Trzeba powiedzie 瞠 walczyli鄉y z po鈍i璚eniem godnym reprezentacji i zmagania na punkty trwa造 do samego ko鎍a.

Kolejnym punktem programu by造 warsztaty prowadzone w trzech grupach, w zale積o軼i od funkcji. Najliczniejsza wydawa豉 si grupa dru篡nowych. Tym razem zajmowali鄉y si interpretacj filmów pokazuj帷ych wst瘼 do fabu造 (zadanie przedzlotowe). Zadanie ciekawe, a niektóre wnioski wyci庵ni皻e, nawet z najprostszych filmów, potrafi造 zaskakiwa, oczywi軼ie pozytywnie.

Oczepiny

Wtedy najwa積iejsza by豉 kolacja i to, by zd捫y na oczepiny, czego dowiedzieli鄉y si z krótkiej scenki rodzajowej. Udali鄉y si wi璚 z lekk nut podniecenia na miejsce owych oczepin, to jest do parku na drugiej stronie Wis造.

Tam rozpocz瘭i鄉y od harcerskiego ogniska, podczas którego mieli鄉y okazj pos逝cha porz康nej gaw璠y. Wokó ognia zjawi造 si postacie z „Wesela” Wyspia雟kiego, znów zata鎍zyli鄉y krakowiaka, a nast瘼nie poznawali鄉y ludowe zwyczaje weselne w formie zabawy. Chwil pó幡iej spotkali鄉y si przy ognisku z samymi zuchmistrzami i z hm. Sebastianem Grochal- Naczelnikiem Harcerzy. Mieli鄉y okazj poza przedstawieniem si, porozmawia o trapi帷ych nas - zuchmistrzów problemach np. w zdobywaniu stopni harcerskich.

Godziny snu

Po powrocie do szko造, tradycyjnie odbywa造 si spotkania towarzysko - pogaduchowe umiejscowione gównie w kawiarence, gdzie poza promocjami ciast, mo積a by這 pogra w ró積e planszówki. Wieczór wi璚 sko鎍zy si bardzo pó幡o, a dla niektórych w ogóle si nie sko鎍zy, bo zmieni si w poranek.

Ca豉 wie

W niedziel po mszy odby豉 si gra miejska. Ju wiedzieli鄉y co mamy robi - poprzedniego dnia po ognisku ch這p prosi o pomoc w zdobywaniu poparcia dla sprawy powstania narodowego w wiosce. Tote ra幡o i szybko ruszyli鄉y z kopertami na punkty, by zdobywa poparcie najpierw ludzi prostych a nast瘼nie Proboszcza lub So速ysa, co uda這 si o鄉iu referatom, z czego pi耩 zosta這 nagrodzonych na apelu ko鎍z帷ym zlot. Po apelu uczestnicy, tradycyjnie, rozjechali si do domów.

Znowu setki kilometrów

Podsumowuj帷 – zlot by, jak co roku 鈍ietn okazj do spotkania si, poznania nowych zwyczajów, pomysów na obrz璠owo軼i, a w tym roku równie okazj do poprawienia fabu naszych cykli, biwaków i kolonii. By dobrze zorganizowany i warty sp璠zenia tych wielu godzin w poci庵u. Nie mo積a te zapomnie o umiej皻no軼i ta鎍owania krakowiaka, któr ka盥y, w mniejszym lub wi瘯szym stopniu, zabra z Krakowa do domu.

phm. Przemys豉w Latarski HR