Wykus 2012 – w 100-lecie urodzin „Ponurego”

Czwartek, 21 czerwca 2012

Wykus 2012 – w 100-lecie urodzin „Ponurego”

Tegoroczne uroczysto軼i, odbywaj帷e si w dniach 14-17 czerwca, by造 kulminacj dwóch pi瘯nych rocznic dla 穎軟ierzy "Ponurego" i "Nurta". W tym roku mija bowiem 100. rocznica urodzin majora Jana Piwnika ps. "Ponury" – Cichociemnego, legendarnego dowódcy zgrupowa partyzanckich walcz帷ych w Górach 安i皻okrzyskich. Ponadto 55 lat temu powsta這 字odowisko 安i皻okrzyskich Zgrupowa Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury” – „Nurt". Te dwie wyj徠kowe okazje, podobnie jak w minionych latach, zgromadzi造 "le郾ych" oraz ich rodziny i sympatyków historii oddziaów partyzanckich.

安i皻o 皋軟ierzy "Ponurego" i "Nurta" rozpocz窸o si Zlotem Bratnich Dru篡n - pe軟ym atrakcji, wyzwa i s逝瘺y dla uczestnicz帷ych w nim patroli z wielu 鈔odowisk ZHR oraz innych organizacji harcerskich. W璠rówka od Janowic - miejsca urodzin "Ponurego", przez przepi瘯ne Góry 安i皻okrzyskie na Wykus i do W帷hocka dostarczy豉 niezliczonych okazji do wspó透awodnictwa.

Podczas pi徠kowego panelu historycznego zaproszeni prelegenci i go軼ie prezentowali sylwetk bohaterskiego Dowódcy. W spotkaniu w Sali Narad im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach uczestniczyli m.in. Zdzis豉w Rachtan ps. "Halny" - jeden z ostatnich 穎軟ierzy "Ponurego", podinsp. Rafa Kocha鎍zyk - Zast瘼ca 安i皻okrzyskiego Komendanta Policji w Kielcach, hm. Rafa Obarzanek - Prezes Zarz康u 字odowiska "Ponury” – „Nurt", Marek Jedynak - historyk, pracownik kielekiego IPN oraz phm. Micha Nowakowski - Przewodnicz帷y Zarz康u Obwodu 安i皻okrzyskiego ZHR.

Sobota, 16 czerwca, to tradycyjnie Koncentracja 字odowiska w W帷hocku oraz spotkanie 穎軟ierzy i sympatyków Zgrupowa, które w tym roku, dzi瘯i Komendzie Zlotu Bratnich Dru篡n, zosta這 uatrakcyjnione w formie partyzanckiego Biwaku Rodzinnego. Po po逝dniu na uroczysku Wykus, w jednym z miejsc stacjonowania Zgrupowa, odprawiona zosta豉 uroczysta Msza 安i皻a w intencji mjr. "Nurta" i jego 穎軟ierzy, której przewodniczy Kapelan Naczelny ZHR ks. hm. Kazimierz Chudzicki. Punktem wie鎍z帷ym sobotnie uroczysto軼i by這 z這瞠nie wi您anek na miejscu pochówku majora Eugeniusza Kaszy雟kiego "Nurta" i pod Kapliczk na Wykusie.

Uroczysto軼i zako鎍zy造 si niedzieln eucharysti w Opactwie oo. Cystersów w W帷hocku, sprawowan w intencji mjr. "Ponurego" i jego 穎軟ierzy, po której nast徙i豉 uroczysta defilada i z這瞠nie wi您anek pod pomnikiem mjr. Jana Piwnika "Ponurego" na w帷hockim rynku.

Organizatorem uroczysto軼i, na mocy porozumienia z 1996 roku, by這 字odowisko 安i皻okrzyskich Zgrupowa Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt” wspólnie z Obwodem 安i皻okrzyskim Zwi您ku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy wspó逝dziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, samorz康ów z Bodzentyna, Suchedniowa, Starachowic i W帷hocka.

Zapraszamy na nasze strony:

www.wykus.pl

www.zlot.wykus.zhr.pl

phm Krzysztof Radzimowski

Obwód 安i皻okrzyski ZHR

Cz這nek 戌ZPAK “Ponury” – „Nurt”