Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Główna Kwatera Harcerzy
ul. Litewska 11/13
00-589 Warszawa
tel.: 22 629-12-39  e-mail: gkh@zhr.pl


1pro

Ostatni Świadkowie
Wiara.zhr.pl

Pielgrzymuj z Szarą…

Niedziela, 20 maja 2012

Pielgrzymuj z Szarą…

Szara to harcersko-jezuicka grupa pielgrzymkowa, która w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, przemierza każdego roku trasę Warszawa - Jasna Góra. Wyruszamy 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Kończymy wejściem na Jasną Górę 14 sierpnia oraz wspólną Mszą św. o godz. 13.00. W tym roku Szara wyruszy na szlak po raz XV. Zazwyczaj liczy ona około 200 pątników, z których mniej więcej połowa to harcerki i harcerze z różnych organizacji. Grupę prowadzą ojcowie Jezuici, a współorganizatorami są harcerki i harcerze z Mazowsza. Grupa czerpie ze źródeł niemal pięćsetletniej ignacjańskiej tradycji i duchowości, łącząc je z harcerskim stylem, który charakteryzuje gotowość pełnienia służby, otwartość na drugiego, zdyscyplinowanie, a równocześnie naturalność, spontaniczność, żywiołowość i pogoda ducha. Pielgrzymkowa grupa Szara jest czytelnym przykładem wychowania religijnego w skautingu. Łączy w sobie przygodę i wyzwania, a jednocześnie pozwala wcielać w życie wartości i ideały. Jest doświadczeniem spotkania Boga w braterskiej wspólnocie, w modlitwie i w służbie drugiemu człowiekowi.

Od dwóch lat jestem przewodnikiem grupy Szarej, ale także jako jej uczestnik mogę powiedzieć, że pielgrzymka, a szczególnie grupa Szara, to dla mnie konkretni ludzie, na których mogę liczyć. To również długie godziny rozmów na tematy ważne i nie tylko… Pielgrzymka to spotkanie - z Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą. Spotkanie w prawdzie, bo na trzydziestym kilometrze kolejnego męczącego dnia nie ma miejsca na udawanie. Wtedy ma się okazję doświadczyć niezwykłej gościnności gospodarzy, którzy otwierają przed nami swoje gospodarstwa, ale przede wszystkim serca.

ks. Paweł Witkowski SJ
Przewodnik harcersko-jezuickiej grupy Szara

www.szara.jezuici.pl

 

Świadectwa uczestników:

Nad grupą Szarą unosił się prawdziwy duch jezuicko-harcerski. Wspólna modlitwa, śpiew, czasem cisza i zaduma, ale też tańce i zabawy na postojach, ognisko, rytualne przyjęcie tych co z grupą Szarą idą po raz pierwszy (ale to już niech pozostanie tajemnicą ;). Wszystko co niezbędne dla ciała i ducha! Każda harcerka Twą siostrą, a harcerz bratem. Nie masz siły nieść plecaka, chcesz z kimś podyskutować, wspólnie chwalić Pana – to się w grupie Szarej czuło – nie jesteś sam(a)!

Bernadetta Mordaszewska

 

Plusy „Szarej”? Mogłabym wymieniać bez końca! W ramach tych szczególnych „rekolekcji  w drodze” poznałam harcerki i harcerzy z innych organizacji, mogłam przyjrzeć się wzorowemu zorganizowaniu pielgrzymki i służyć innym pielgrzymom w ekipie medycznej, co sprawiało mi wiele radości.

Dorota Kajak