Z豉z Instruktorski Azymut 2014 - podsumowanie

Czwartek, 8 marca 2012

Z豉z Instruktorski Azymut 2014 - podsumowanie

W dniach od 2 do 4 marca 2012 roku Instruktorzy Organizacji Harcerzy ZHR spotkali si na Z豉zie Instruktorskim w stolicy Wielkiej Polski – czyli Poznaniu, a dok豉dniej w budynku Zespo逝 Szkó Zakonu Pijarów im. 安. Józefa Kalasancjusza. Nazwa tegorocznego Z豉zu to AZYMUT 2014, czyli spojrzenie wprzód na dzia豉nia harcerzy w ZHR.

Zanim jednak Korpus Instruktorski naszego Zwi您ku zjecha na walne spotkanie, ka盥y z uczestników musia w zg這szeniu wyjawi swoje preferencje dotycz帷e  noclegu, posi趾ów, aby organizatorzy mogli spe軟i cho cz窷 oczekiwa – ka盥y mia „czu si jak w domu”.

Zamierzeniem organizatorów by這 stworzenie przestrzeni do nieskr瘼owanego spotkania si instruktorów, jeszcze lepszego poznania si i wymiany pogl康ów na ró積ych p豉szczyznach. St康 te po pi徠kowym apelu rozpoczynaj帷ym Z豉z og這szono WDB ( czyli Wolno嗆 Dzieci Bo篡ch) – ka盥y móg wybra to co mu „w duszy gra這”, a wybiera by這 w czym: turniej w siatkówk, pi趾 no積, salon gier planszowych z hitem , gr POSNANIA , kino z atrakcyjnym repertuarem, rozgrywki w tenisa sto這wego (trwa造 do pó幡ej nocy), czy kawiarenka z wielkopolskimi rogalami 鈍ietomarci雟kimi i rozgrywkami w darta.

W sobot sygna pobudki tr瑿acz zagra o godzinie 7.00, a zaraz potem biegiem ( ku zdziwieniu niektórych Druhów) opu軼ili鄉y budynek i zadbali鄉y o kondycj fizyczn. Gimnastyka regulaminowa, jak przed 1939 rokiem w polskim wojsku. Wszyscy prze篡li, cho niektórym wry這 si to w pami耩. Po 郾iadaniu ( zgodnie z preferencjami „szwedzki stó” na którym królowa造 ró積e dania) odby豉 si pierwsza cz窷 zaj耩  programowych prowadzonych przez hm. Sebastiana Grochal, hm. Rados豉wa Podogrockiego, hm. S豉womira Ku瘸ja i hm. Krzysztofa Fr帷kowiaka. Tematyka zaj耩 by豉 szeroka od regulaminów, poprzez stopnie, sprawno軼i, struktur, na w璠rownictwie ko鎍z帷. Zaj璚ia trwa造 do godzin popo逝dniowych z przerwa na obiad. Warto tu nadmieni , 瞠 menu posi趾ów by這 rodem z Kraju Podziemnej Pomara鎍zy, a wiec po pi徠kowym gziku z pyrami, tym razem kosztowali鄉y pampuchy ze zrazem i czerwon kapust z jab趾ami.

Wieczorem po zaj璚iach intelektualnych wybrali鄉y si na gr, w której przyda造  si: si豉 Pudziana, inteligencja Gates’a, wiedza Einsteina, wytrwa這嗆 Kopciuszka, zwinno嗆 Ma造sza i k徙ielówki -  swoje. Gra mia豉 sprawdzi ka盥ego z nas w technikach harcerskich, którymi pos逝guj si nasi harcerze. By這 ciemno, zimno i…. na koniec wyko鎍zeni trafili鄉y na Termy Malta雟kie – zespó basenów, w których zanurzyli鄉y swe udr璚zone cia豉 oddaj帷 si zbawiennemu dzia豉niu wody. Niektórzy preferowali sp璠zi ten czas w saunie.

Niedzielny poranek nieub豉ganie zbli瘸 nas do ko鎍a Z豉zu. Po pobudce udali鄉y si na msz 鈍. Do pobliskiego Sanktuarium Mi這sierdzia Bo瞠go. Wzmocnieni duchowo zasiedli鄉y do wspólnego 郾iadania. Potem przyszed czas na pozostawienie po sobie porz康ku , cho trzeba to przyzna ca造 czas porz康ek by wzorowy (to zdanie gospodarzy miejsca). Prace w zespo豉ch bez podsumowania nie by造by kompletne, przedstawiono zatem na forum instruktorów dokonania poszczególnych grup programowych. Mamy nadziej, 瞠 b璠 to zaiste AZYMUTY dla nowych w豉dz. Nale篡 podkre郵i fakt, 瞠 prawie wszyscy instruktorzy dotrwali do ko鎍a Z豉zu nie opuszczaj帷 wcze郾iej jego obrad.

Czas mija a po uczestników Z豉zu podjecha ju autokar przewo膨cy nas na strzelnice Magnum, na których odby造 si zawody strzeleckie o puchar Naczelnika Harcerzy. Rywalizacja by豉 zaiste okrutna. Krew si nie pola豉, ale zapach prochu wszystkim na d逝go pozosta豉 w nozdrzach. Wszyscy, jak przysta這 na „oficerów” strzelali鄉y z broni krótkiej – pistoletu Glock. Dla niektórych z nas by to pierwszy kontakt z broni. To jednak dopiero pocz徠ek atrakcji, bowiem najlepsza pi徠ka z nas rozegra豉 fina這wa seri strzelaniem z karabinu snajperskiego SWD Dragunow. Wielko嗆, luneta i moc broni zrobi造 wra瞠nie  na naszych strzelcach. Summa summarum najlepszym z najlepszych okaza si przysz造 hufcowy Pozna雟kiego III Hufca phm Jan Szmaj. Sugerujemy, aby nie wchodzi mu w drog, kiedy ma bro przy sobie.

Przyszed czas na po瞠gnania. Apel z wr璚zeniem nagród. Wspólne „Bratnie s這wo sobie dajem..” i droga do domu. Dla jednych krótsza, dla innych d逝窺za. Oby szcz窷liwa.

Czas podsumowa nadejdzie. Ka盥y ma swoje wspomnienia. Mam nadziej, 瞠 by to udany Z豉z, 陰cz帷y prac z przyjemnym sp璠zaniem czas, a nadto daj帷y czas i miejsce na spotkania i wymian pogl康ów w do嗆 „zagonionej” codzienno軼i naszego Zwi您ku.

hm. Krzysztof Fr帷kowiak